Cei mai buni sportivi din Kazahstan au plecat în 2017

La sfârșitul anului, unele publicații de sport și de informare efectuează un sondaj în rândul cititorilor lor pentru a determina cei mai buni sportivi din Kazahstan. Drept urmare, fiecare portal prezintă propria versiune a categoriilor și nominalizărilor. Identificarea celor mai bune este un proces de dispute constante. Prin urmare, să facem propria investigație pe baza unei evaluări medii a tuturor rezultatelor obținute. În acest articol am adunat cei mai buni sportivi din Kazahstan, ale căror nume apar acum în ratingurile mondiale de sport.

Locul 1 - Ghenadie Golovkin (box): 75,3% din voturi

În 2017, faimosul atlet al Kazahstanului - un boxer Gennady Golovkin (cunoscut și sub numele de Triple G) a avut doar 2 lupte. Primul a avut loc pe 18 martie împotriva lui Daniel Jacobs pentru titlu în patru categorii (IBF, WBA, WBO, WBC). În același meci, titlul de super-campion a fost jucat în funcție de versiunea revistei The Ring. Acesta este, de asemenea, un eveniment semnificativ. Gennady Golovkin este deja campionul în toate statutele listate. Prin urmare, boxerul kazah a apărat doar titlul său.

Gennady Golovkin

Într-o carieră profesională care lupta Golovkin a fost primul din punctul de vedere a ceea ce Boxer a condus un meci de 12 runde. A fost dificil. Cu toate acestea, Ghenadi a demonstrat încă o dată superioritatea campionului mondial în categoria sa de greutate.

Al doilea duel a avut loc pe 16 septembrie 2017 împotriva mexicanului Saul Alvarez. În ajunul bătăliei, toate mass-media din lume erau pline de titluri despre faptul că bătălia este senzațională. Toate centurile lui Ghenadi Golovkin au fost puse pe linie. Judecătorii au decis să declare o remiză. Acest lucru a provocat o mulțime de controverse în rândul experților și fanilor de box. Mai devreme în cariera de Kazahstan triple G remizele nu au fost respectate.

Gennady Golovkin a petrecut un an incredibil de succes și merită prima linie în clasamentul celor mai buni sportivi din Kazahstan.

Locul 2 - Kairat Yeraliyev (box): 7,3% din voturi

în vârstă de 27 de ani, boxer Kayrat Yeraliyev a câștigat medalia de aur la Campionatul Mondial de Box - 2017 în Hamburg, și a câștigat, de asemenea, o medalie de bronz la Campionatul Asiei în Tașkent în categoria cocoș (56 kg). Bătaia americanul în finala, Kairat Yeraliyev a adus primul aur pentru țara sa la campionate mondiale.

Kairat Yeraliyev

Locul 3 - Akzhurek Tanatarov (lupte libere): 3,7% din voturi

Akirak Tanatorov, care în 2017 a reușit să câștige o medalie de aur la Campionatele din Asia și bronz la Campionatele Mondiale în categoria de greutate de până la 70 kg, completează primii trei sportivi din Republica Kazahstan. Anterior, atletul a fost premiat cu bronz la Jocurile Olimpice din 2012. Este uimitor faptul că în topul nostru toate locurile câștigătoare au fost luate de reprezentanți ai artelor marțiale. O coincidență? Cu greu.

Akzhurek Tanatorov

Locul 4 - Meirambek Ainagulov (lupte greco-romane): 3,1% din voturi

În august 2017 Meyrambek a devenit vice-campion mondial în categoria de greutate de până la 59 kg (concursul a avut loc la Paris). În luna mai a acestui an, luptatorul greco-romane a câștigat medalia de argint la concursul din Asia, în New Delhi.

Kazahstanul a câștigat aur

Mulți experți au prezis atletul o victorie necalificată la Campionatele Mondiale de la Paris. Cu toate acestea, sa dovedit un pic diferit. Meirambek Ainagulov este un luptător tânăr și promițător. Prin urmare, este foarte posibil ca anul viitor să ne mulțumească cu victorii mari.

Locul 5 - Alexei Lutsenko (ciclism pe autostrada): 2,7% din voturi

Kazahul ciclist Alexei Lutsenko

Professional kazah de curse rutier biciclist Alexey Luțenko în anul trecut a fost medaliat cu aur a cincea etape a Vuelta a España, campion al Asiei în Bahrain, precum și a reușit să obțină o medalie de bronz în cursa de o zi ușa Dwars Vlaanderen (Olanda) și a terminat triumfător etapa a cincea a „Tour de Almaty“ (a castigat de 4 ori consecutiv ). Rezultatul impresionant al lui Alexei merită cu siguranță un loc mai înalt. Dar ce puteți face dacă ciclismul nu este un sport popular în Kazahstan.

Locul 6 - Nikita Panasenko (ciclism): 2,6% din voturi

Nikata Panasenko ciclist autostrada

Acest puțin cunoscut ciclist din Kazahstan a reușit să câștige două medalii de aur la ciclul ciclului Cupa Mondială. Nikita Panasenko la impresionat pe fanii lui Kazakhstan. Sa intamplat cand a bătut strategic rivalul principal - biciclistul grec Christos Volikakis și a devenit medalist de aur. Pentru tipul ăsta, viitorul traseului kazah de ciclism.

Locul 7 - Albert Linder (haltere): 2,5% din voturi

Albert Leander

Albert Linder este un tânăr de cântăreț din Kazahstan, care a obținut succes la Campionatele din Asia în 2017 (Ashgabat) în categoria de greutate de până la 69 kg. În același an, atletul a câștigat o medalie de aur la Universiada de Vară din Taipei. Principalul său concurent a fost atletul nord-coreean Kim Myung Hek. Cu toate acestea, Albert a reușit să-l depășească, folosind doar două încercări din trei posibile.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Pavel Zhuravlev: un luptător cu mai multe fațetePavel Zhuravlev: un luptător cu mai multe fațete
Cei mai buni boxeri din lume. Boxeri celebri. Boxerii sunt campioni mondialiCei mai buni boxeri din lume. Boxeri celebri. Boxerii sunt campioni mondiali