Ce este un hat-trick? Cele mai rapide hat-tricks din istoria fotbalului

În fotbal, precum și în alte sporturi de joc, există mulți termeni care înseamnă acest sau acel concept. De exemplu, numărul de goluri marcate de un jucător la poarta adversarului, în unele cazuri, are și un nume. Acest lucru va răspunde la întrebarea: "Ce este un" hat trick "?"

Istoria apariției

Fanii fotbalului sunt adesea surprinși atunci când aflăm că cuvântul a avut loc nu este destul de în legătură cu Fotbal. Termenul în traducere din engleză înseamnă "truc cu pălărie".

De ce o astfel de frază are legătură cu sportul în general? Faptul este că în 1858 în Anglia au avut loc competiții majore în cricket, care a fost apoi mai popular decât fotbalul. Jucătorul Heathfield Hatman Stevenson a petrecut câteva combinații reușite și a reușit să treacă trei porți la rând. Această realizare nu a fost posibilă pentru toți sportivii. Fanii au fost foarte mulțumiți și i-au dat lui H.H. Stevenson pălăria. Acum ne-a devenit mai clar ce înseamnă un hat-trick în ceea ce privește originea filologică a cuvântului.

ceea ce este un hat-trick

Fotbal și goluri

Jucătorii în timpul luptei nu marchează întotdeauna goluri în poarta adversarului și uneori există momente unice când un jucător diferă de mai multe ori. Luați în considerare ce nume se utilizează în funcție de câte ori jucătorul a reușit să lovească poarta echipei adverse.

O minge marcată este o întâlnire frecventă, astfel încât nu există un nume special pentru acest moment. Când un jucător semnează de două ori la obiectivul adversarului (care nu se întâmplă atât de des) este un dublu.

Ce este un hat-trick? Așa este! Atunci când un jucător de fotbal atinge obiectivul adversarului de trei ori, este obișnuit să spunem că a făcut un hat-trick. Foarte rar în istoria fotbalului s-au înregistrat meciuri, când un atlet a reușit să înscrie 4 goluri (pentru a face poker). Ce este un penta trick? În fotbalul profesionist, nu toate superstarurile reușesc să devină autorul a 5 bile într-un duel. În ultimii ani, o astfel de realizare a demisionat din fața Muncii "Bavaria" Robert Lewandowski într-un duel împotriva celui mai slab "Wolfsburg".

ceea ce este un hat-trick în fotbal

3 goluri într-un meci în campionatele din Ucraina

Din 1992 până în prezent, 136 de hat-tricks au fost înregistrate în duelurile celei mai mari ligi din Ucraina. Timp de 25 de ani de turnee de fotbal deținute în Ucraina (divizia de elită) - acesta este un indicator destul de bun.

Ce este un hat trick în fotbal este bine cunoscut jucătorilor de fotbal din Dynamo Kiev, care pot fi mândri de conducerea în această listă. Dynamo le-a făcut deja de 30 de ori. Conducătorul printre jucătorii din lista de marcatori, care a marcat trei goluri într-un singur meci, este Serghei Rebrov. Prima dată când jucătorul a atins un astfel de rezultat pe 3 iunie 1992 într-un duel cu Nicholas "Evis". Restul tripletelor Rebrov a organizat la porțile "Krivbass" (1996), "Tavria" (1998), "Carpatica" și "Prykarpattya" (1999).

cel mai rapid hat-trick

Pe al doilea loc de echipă pe listă - Donetsk "Șahtiar". Minerii au făcut hat-trucuri de 19 ori. Legenda lui Șahtiar în anii 1990 Oleg Matveyev a tras o lovitură triplă de patru ori. Care echipe au obținut focuri precise de la Oleg Matveev de trei ori într-o singură luptă? În 1994, "Șahtior" a câștigat împotriva "Zari-MALS" cu un scor de 3: 0. De asemenea, Matveev a marcat de trei ori "Prykarpattya" (în "Flint"), Zaporozhye "Torpedo" și "Flint" (1997).

Ce este un hat-trick și jucătorii știu Simferopol "Tavria". Probabil, cel mai memorabil hat-trick din Crimeea a avut loc în 1998, când jucătorii de fotbal ai Dynamo Kiev au venit în capitala Crimeei. Alexei Osipov în lupta din 1998 a marcat 3 goluri împotriva lui Alexander Shovkovsky.

3 goluri

Cele mai rapide și mai originale pălării

Recent, cercetătorii au compilat o listă cu cei mai rapizi tripleți din istoria fotbalului. În meciul "Lecce" - "Milan" cu un scor de 3: 0 Kevin Prince Boateng în 14 minute a jucat 3 mingi de la adversar. Timp de 10 minute, realizarea sa a fost realizată de legendarul olandez Marco van Basten, care a marcat 3 goluri în scopul "Gothenburg". Pe locul opt, Ole Gunnar Solskjaer, care a semnat de trei ori în 10 minute la porțile din Nottingham Forest. În meciul din 1982 la Campionatul Mondial Ungaria-Salvador Laszlo Kiss a marcat 3 goluri în 7 minute.

Dar asta nu este tot! Pentru aceeași perioadă de timp Jermain Defoe a formalizat realizarea sa într-un duel cu "Wigan". Timp de 6 minute, de trei ori pentru a lovi rivalii de poartă a reușit să-l facă pe Marco van Basten în meciul "Milan" - "Atalanta". Chiar și un foc mai rapid a fost demonstrat David Villa într-un duel cu "Atletico" (5 minute). Robbie Fowler în meci, "Liverpool" - "Arsenal" pentru înregistrarea de realizare, de asemenea, a fost de ajuns pentru 5 minute. De asemenea, timp de 4 minute și-a făcut treaba Gerd Müller in meci cu "Fortune" din Dusseldorf. Cel mai rapid hat trick aparține lui Thomas Ross de la Ross County. În doar 90 de secunde, el a reușit să lovească poarta echipei Nairn County de trei ori.

Acum toată lumea știe ce este un hat-trick în fotbal.

Arthur Sarkisov - principalul marcator al ArmenieiArthur Sarkisov - principalul marcator al Armeniei
Cum de a explica ceea ce economisește în fotbal?Cum de a explica ceea ce economisește în fotbal?
Cele mai mari conturi din fotbal. Conturi de ansambluCele mai mari conturi din fotbal. Conturi de ansamblu
Cel mai rapid penta-trick din istoria fotbaluluiCel mai rapid penta-trick din istoria fotbalului
Theo Walcott - cel mai rapid jucător de fotbal de pe planetăTheo Walcott - cel mai rapid jucător de fotbal de pe planetă
Cei mai buni marcatori de fotbal din istorie: lista. Cel mai bun marcator din istoria fotbaluluiCei mai buni marcatori de fotbal din istorie: lista. Cel mai bun marcator din istoria fotbalului
Gary Lineker: biografia jucătorului de fotbalGary Lineker: biografia jucătorului de fotbal
Roberto Soldado: carieră, realizăriRoberto Soldado: carieră, realizări
Hat-trick de fotbal - ce este?Hat-trick de fotbal - ce este?
Pavel Savitsky - talentul promițător al fotbalului din BelarusPavel Savitsky - talentul promițător al fotbalului din Belarus