Cel mai rapid penta-trick din istoria fotbalului

Mulți oameni care nu sunt iluminați în mod special în fotbal cred că penta-trucul este un fenomen rar și surprinzător. Da, într-adevăr, nu poate fi emis pentru mulți. Cu toate acestea, istoria cunoaște destule cazuri când jucătorii au marcat cinci goluri luminoase în plasa adversarului. Ei bine, cele mai faimoase ar trebui să fie spus.

Cele mai proaspete înregistrări

Cel mai recent, 23 septembrie 2015, Robert Lewandowski, jucătorul din München "Bavaria", a fost eliberat pe un înlocuitor în a doua jumătate. În acel moment, clubul german a pierdut 1: 0 adversarului său, "Wolfsburg". Cu toate acestea, Lewandowski a ieșit și în mai puțin de zece minute a marcat cinci goluri la poarta adversarului. A fost un meci incredibil, care de mult timp a fost amintit de jucatori ca fanii.

penta trick

În mod literal, două săptămâni mai târziu, realizarea "armatorului de mașini polonezi", așa cum a fost poreclit Robert, a fost repetată de Sergio Aguero, jucător de la Manchester City. Pe 3 octombrie, a marcat cinci goluri la rând la FC "Newcastle". A fost, de asemenea, un impresionant penta-truc. Nu se știe ce a influențat o astfel de "activitate" a jucătorilor. Noroc, concentrare, concentrare, dorință, motivație, rivali absentminded - opțiunile sunt în masă, și poate toate luate împreună. Dar un lucru poate fi declarat cu certitudine - cinci goluri marcate de un jucător nu sunt o raritate. Și acest lucru poate fi văzut în exemple.

Cele mai strălucitoare înregistrări

Deci, aparține celui mai rapid penta-trick din fotbal Robert Lewandowski. Și ce zici de celelalte realizări? Sunt mulți dintre ei. Bas Dost de la Heerenveen a proiectat, deși nu cel mai rapid penta-trick, dar cel puțin spectaculos. 5: 0 - și "Excelsior" învins.

Jermain Defoe de la "Tottenham Hotspur" - autorul primului penta în noul mileniu și, în combinație, a treia o astfel de realizare în întreaga istorie a Premier League. A fost în 2009, într-un meci împotriva lui FC Wigan.

Dimitar Berbatov în 2010 împotriva „Blackburn“, a emis un minunat Penta-trick, începând de la al doilea minut al meciului și a terminat anii șaptezeci. A devenit cel mai bun marcator al sezonului.

cel mai rapid penta trick

Miroslav Klose, jucător al "Lazio", pentru 39 minute de meci marcat "Bologna" cinci goluri frumoase. Acesta este primul astfel de eveniment din ultimii 27 de ani, precum și al treilea penta-trick din istoria Seriei A.

Carlos Eduardo, jucător "Nice", a marcat echipa "Gingam" 5 goluri bune - de la 12 minute la șaizeci și patrulea. Și, în sfârșit, Luis Adriano, jucându-se în "Miner" împotriva BATE slab și nepretențios, de cinci ori a lovit poarta rivalilor din Belarus.

Faptele a trei celebrități

Și în cele din urmă merită să spunem despre realizările celor trei jucători care sunt considerați cei mai populari și mai celebri. Primul este Cristiano Ronaldo. El a executat cinci goluri la porțile FC Espanyol, iar una dintre ele a fost realizată din locul de penalizare. Este demn de remarcat că acesta este al doilea astfel de truc Ronaldo. În același an, un pic mai devreme, el a emis deja un penta-truc "Granada". Dar "Espanyol" - adversarul este mai dificil.

Următorul este Ramadel Falcao, care a marcat 5 goluri în plasă "Deportivo" în 43 de minute. 2012 este momentul în care jucătorul a îngrozit întregul fotbal Europa.

cel mai rapid pentaclu în fotbal

Și, desigur, Leo Messi și cele cinci goluri fenomenale marcate în gol "Bayer" în cadrul Ligii Campionilor - cel mai prestigios turneu al clubului. Jucătorul de fotbal este foarte elegant "semnat" de mai multe ori la rând la poarta adversarilor. Și era interesant.

Putem ghici că în fața noastră există încă o mulțime de pentagle uimitoare, pentru că fotbalul este un joc care în mod constant surprinde. Rămâne doar să urmezi meciurile!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Arthur Sarkisov - principalul marcator al ArmenieiArthur Sarkisov - principalul marcator al Armeniei
"Bayern München": istoria unuia dintre cele mai bune cluburi de fotbal din lume"Bayern München": istoria unuia dintre cele mai bune cluburi de fotbal din lume
Robert Lewandowski și toată distracția despre bavarez a poreclit mașina de arme polonezeRobert Lewandowski și toată distracția despre bavarez a poreclit mașina de arme poloneze
Thomas Hitzlsperger: viață, carieră. Fapte interesante despre celebrul jucător de fotbal germanThomas Hitzlsperger: viață, carieră. Fapte interesante despre celebrul jucător de fotbal german
Douglas Costa: o scurtă biografie și statistici ale jucătoruluiDouglas Costa: o scurtă biografie și statistici ale jucătorului
Top scorer în istoria Ligii Campionilor: cine sunt ei?Top scorer în istoria Ligii Campionilor: cine sunt ei?
Torsten Frings: de la "Alemannia" la "Bavaria"Torsten Frings: de la "Alemannia" la "Bavaria"
Nikita Bazhenov: biografia jucătorului de fotbalNikita Bazhenov: biografia jucătorului de fotbal
Bent Darren: cariera unui hitter britanic englezBent Darren: cariera unui hitter britanic englez
Boris Tashchy: cariera unui tânăr jucător de fotbal din Ucraina, care joacă pentru un club germanBoris Tashchy: cariera unui tânăr jucător de fotbal din Ucraina, care joacă pentru un club german