Rusul înotător Serghei Fesikov. Biografie și realizări sportive.

Mulți sportivi ruși remarcați în onoarea țării noastre la tot felul de turnee și competiții de nivel internațional. În galaxia celui mai bun este tânărul înotător Serghei Fesikov. Despre el, succesul său sportiv va fi discutat în acest articol.

Anii copilariei viitorului campion

Inotatorul rus Serghei Fesikov este un nativ din Leningrad. Viitorul campion din 21.01.1989 sa născut în familia sportivilor. Tatăl său (antrenorul de volei Vasili Fesikov) și mama după nașterea fiului său au decis imediat că, de îndată ce băiatul crește, îl vor da sportului. Adevărat, nu a fost decis imediat ce. Printre opțiunile luate în considerare au fost fotbalul, voleiul, înotul. Ca rezultat, când Serghei avea 6 ani, a fost dus la piscină. Părinții au luat decizia corectă. Serghei Fesikov, a cărui voiaj a devenit principala ocupație în viață, a obținut un succes serios în acest sport.

Primul succes al primitorilor

Pregătirea de bază pentru competiții și pregătire Serghei Fesikov a petrecut în Yaroslavl și Obninsk. În paralel, a studiat la Universitatea de Stat din Yaroslavl. P. Demidov, care a absolvit în anul 2010, primind specialitatea "asistent social".

Primele sale succese sportive majore au fost victoriile la Campionatele Europene de juniori din 2007, la Anvers, Belgia. Serghei Fesikov a câștigat apoi 3 medalii: două premii de aur - pentru înotul de 4x200 metri și pentru freestyle de cincizeci de metri, precum și unul medalie de argint pentru o distanță de o sută de metri de crawl.

Realizări sportive ale înotătorului rus renumit

Un sportiv talentat a fost invitat la echipa națională de înot a Rusiei. Performanța de debut a înotătorului din echipa rusă a avut loc la Campionatul Open Swimming din Paris. Inotătorii ruși - A. Kapralov, E. Lagunov, S. Fesikov, A. Grechin, a câștigat cursa de releu de la 4 la 100 m freestyle.

sergei fesikov

Cel mai bun dintre înotătorii ruși Fesikov a intrat Debrecen (Ungaria) la Campionatele Europene de înot în piscina de 25 de metri, câștigând o medalie de bronz la complexul de 100 metri.

Mai târziu, la campionatul țării, datorită victoriilor la o distanță de 50 de metri cu o croșetată și 50 de metri pe spate, S. Fesikov a primit titlul de campion de două ori al Rusiei.

Spectacolul înotătorilor ruși, printre care și Serghei Fesikov, nu a avut succes la Campionatele Europene din 2008 în Eindhovenul olandez. Echipa Rusiei a fost descalificată din cauza unui început fals al unuia dintre participanții săi. Serghei nu a reușit să câștige premii în înotările de 100 de metri cu croșetat și 50 de metri.

Consolarea a fost cel mai bun rezultat al cvartetului rus: S. Doneț, dl Falco, S. Fesikov, N. Skvortsov, în căldurile preliminare ale releului 4x100 m - 3 min 36,96 sec, iar în etapa finală a concursului, înotători noastre a spart recordul stabilit turneu. 5 ani în urmă, de asemenea, rușii - 3 min. 34,25 sec.

Fesikov în echipa națională a țării noastre a participat la Jocurile Olimpice din 2008 de la Beijing.

sergei fesikov înot

Succes a fost pentru Campionatul European de înotător în 2009, în înot la apă „scurt“, unde a câștigat „aurul“ înota releu combinate în componența echipei naționale ruse și a stabilit, în colaborare cu alți membri ai echipei un nou record mondial.

La una dintre etapele Cupei Mondiale de la Berlin, Serghei Fesikov, a cărui înot la distanță de 100 m a fost strălucit, a rupt din nou recordul mondial anterior.

"Randamentul" în termeni de medalii pentru Serghei a fost 2014. "Gold" a luat la Cupa Rusiei în orașul Ruza.

Rezultatele excelente pe care înotătorii le-au arătat la etapele Cupei Mondiale pe apă "scurtă". În cea de-a cincea etapă, în Beijing, a ocupat locul întâi în complex la o distanță de 100 de metri.

A șasea etapă din japonezul Tokyo ia adus două medalii de argint. A șaptea etapă a Cupei din Singapore a devenit aur. Înotătorul a primit cele mai mari premii într-o înot de o sută de metri de crawl, în complex și în cursa combinată de relee.

anastasia fesikova și sergei fesikov

Într-o serie nesfârșită de competiții și turnee din viața unui atlet rusesc, sa întâmplat un eveniment personal plin de bucurie. 16 august 2013, atletul sa căsătorit cu medaliatul de argint al Jocurilor Olimpice din 2012, Anastasia Zueva. În 2014, Anastasia Fesikova și Serghei Fesikov au devenit părinți fericiți. Aveau un fiu.

Guvernul acordă atleta

înotător Fesikov

Pentru realizările sportive serioase și pentru contribuția la dezvoltarea sportului rusesc și a culturii fizice, înotătorul Serghei Fesikov a primit medalia "Pentru servicii în patrie" de gradul al doilea. El este, de asemenea maestru al sportului din Federația Rusă.