Olga Govortsova: biografie și cariera de tenis

Prima mențiune despre tenis a fost găsită în secolul XI d.Hr. e., deși ceea ce a fost atunci, a fost încă un pic ca tenisul modern. Atunci tenisul nu avea atributele sale moderne: o minge, o rețea, o rachetă. Dar, ca orice sport, în procesul de evoluție, el a acumulat tot ce este prezent în el astăzi. Tenisul și-a câștigat popularitatea și a pătruns în toate colțurile lumii. Și în 1896, la Jocurile Olimpice de vară, acest sport a fost inclus în programul de concursuri. Astăzi este unul dintre sporturile dezvoltate din lume, în care, fără îndoială, există eroi. De exemplu, Monica Seles, Maria Sharapova, Steffi Graf - sportivi care și-au făcut un nume pentru ei înșiși și sunt cunoscuți în întreaga lume. Dar nu rămână în urmă bătrânii lor, și oamenii de astăzi tineri: Daria Gavrilova, Olga Govortsova și Belinda Benčić. Astăzi, mai multe detalii vor fi despre atletul belgian Olga Govortsova.

olga govortsova

copilărie

La 23 august 1988, un eveniment plin de bucurie sa întâmplat în Pinsk (URSS, acum Belarus) din familia Govortsov: sa născut fiica Olga. Pentru părinții Olga, Tatyana și Andrey, ea este singura fiică din familie, dar au și doi fii - Ilya și Alexander. Părinții au avut grijă de fată și la vârsta de 6 ani au decis să o aducă la sport. Alegerea lor a căzut pe tenis - așa că, fără să știe, au determinat soarta fiicei lor.

tineret

Deja la vârsta de 14 ani, Olga a început să joace în turnee profesionale. Primul a fost turneul internațional ITF. După ce a participat la acest concurs în același an, Olga Govortsova a câștigat Orange Bowl. Apoi a urmat prima victorie la turneul ITF în dublu, desfășurată la Ramat HaSharon (Israel). Cu Olga Govortsova Victoria Azarenko. În același turneu, Olga intră în etapa finală a single-urilor. În anul următor, perechea lui Azarenka-Govortsov a câștigat la Wimbledon.

govortsov olga

Cariera pentru adulti

Până în 2007, numele lumii a început să câștige popularitate în lumea tenisului, ca Olga Govortsova. Tenis pentru fete, apoi a devenit un punct de reper în viața, și atlet din Belarus, câștigând mai multe turnee mari în tinerețe, a decis să urmeze o carieră în tenis pentru adulți.

În 2007, Olga, datorită victoriei cu un singur loc în turneul ITF, se încadrează în top 50 dintre cei mai buni jucători de tenis dintr-o singură categorie.

govortsova olga tenis

În 2008, Olga a ajuns la turneul WTA. Semifinale a adus Govortsov cu racheta a 18-aa lumii israeliene Shahar Peer. Belarus sa confruntat cu israelienii și a ajuns în finală, dar Olga a fost dezamăgită. Victoria a fost luată de Lindsay Davenport. Câteva săptămâni mai târziu, Olga Govortsova a participat la turneul dublu WTA, desfășurat la Charleston. Un cuplu a fost Edna Gallovitz. În 1/4 Olga și Edina au învins un cuplu de Kveta Peschke - Rennes Stubbs și au ajuns în semifinale. Semifinala duo-ului Govortsov-Gallovitz cu perechea Kara Black-Lizel Huber a adus semifinalele. În acest meci, norocul a fost pe partea echipei Belarus-România. În final, Olga Govortsova și partenerul ei au pierdut cu Katarina Srebotnik și Ai Sugiyama.

Patru săptămâni mai târziu, Olga Govortsova a organizat un dublu turneu WTA. Compania belarusă a fost americanul Gil Krebs. Perechea a ajuns în finală și a câștigat.

Pentru Jocurile Olimpice de la Beijing, Olga Govortsova sa clasat pe locul 35 în clasamentul mondial. În single, Olga a pierdut în prima rundă inimitabilă Serene Williams. În dublu, cuplul din Belarus Govortsova-Kustova a ajuns în al doilea tur, unde a pierdut din cauza surorilor ucrainene Bondarenko.

Turneele finale

2009 a fost pentru Govortsova bogat în trofee în duble WTA. La turneele din Guangzhou și Tașkent, Olga câștigă în 2 campionate WTA. Competiția finală a fost simplu Cupa Kremlinului în 2009, în cazul în care ajunge în finală, Olga Gvortsova a pierdut în atlet din Italia Francesca Schiavone.

În perioada cuprinsă între 2010 și 2015, Olga a ajuns de două ori la turneele finale, sub auspiciile WTA. Cel mai bun rezultat în single în această perioadă a fost lansarea în turul 4 al turneului de Grand Slam, care a avut loc la Wimbledon. La acest turneu, Belarusul a abordat locul 122 în clasamentul mondial unic.

olga govortsova fotografie

În dublu în această perioadă, ea a câștigat 8 turnee WTA. Și încă 5 ori duetul cu participarea lui Govortsova a ajuns la final. În 2010, a fost câștigată o victorie la Campionatul Open al Chinei. Partenerul lui Govortsova a devenit o femeie chineză Zhuang Jiazhong. În 2011, Olga a ocupat locul 24 în clasamentul mondial în dublu. Această realizare a fost cea mai bună în cariera sa. Și în acest an îmi amintesc echipa din Belarus, care a inclus și Govortsov, o ieșire la Cupa Federației Cupa Mondială II. Cu toate acestea, în anul următor echipa a pierdut poziția de lider. În 2015, într-un duet cu Azarenka Govortsova, care a câștigat în victoria playoff-ului asupra perechii japoneze, și-a întors echipa la lideri.

Viața personală și non-sport

Olga Govortsova în copilărie, în paralel cu tenisul, a fost angajată în gimnastică artistică. Dar când a venit alegerea, ea a preferat tenisul. De mult timp, antrenorul Olga era fratele lui Ilya.

Fiind atractiv, Govortsova participă la multe fotografii. Dacă nu ar fi fost pentru cariera profesională a unui jucător de tenis, atunci revistele de modă ar putea avea cu siguranță pe coperți un titlu: "Modelul Olga Govortsova". Fotografiile acestei frumoase și talentați sportivi sunt merituos în galeriile de subiecte de tenis. Olga este un talent de frumusețe și sport într-o creație fragilă.

Victoria Azarenko: viața personală și tenisul mareVictoria Azarenko: viața personală și tenisul mare
Biografie a lui Mary Kyrylenko. Cariera în sport și viața privată a starului de tenis Maria…Biografie a lui Mary Kyrylenko. Cariera în sport și viața privată a starului de tenis Maria…