Elena Slesarenko: biografie și carieră

Elena Slesarenko - jumper înalt. Este bine meritată maestru al sportului din Federația Rusă. Campion mondial de două ori și medalist de aur Medalie olimpică. Câștigător al Cupei Mondiale și Europene, campion multiplu al Federației Ruse.

părinți

Papa - Vladimir Iurievici, ca inginer. Mama este Tatiana Vladimirovna, de asemenea, un inginer prin antrenament. Părinții campionului au lucrat timp de douăzeci de ani în orașul Volgograd, la uzina din Akhtuba. Apoi au fost invitați să lucreze în instituția de stat a asistenței medicale sub denumirea de "Centrul Regional de Prevenire Medicală".

Bunica sportivilor, Valentina Ivanovna, după școală imediat a ajuns în față, în cazul în care ea a fost o asistentă medicală. După victorie împreună cu soțul ei (serviceman), ei locuiau în orașul Stryj (regiunea Lviv). Aveau un fiu, numit Vladimir (tatăl Elenei). După un timp au fost transferați la muncă în Stalingrad (mai târziu redenumiți Volgograd).Elena Elena Slesarenko

Cea de-a doua bunică a campionului, Raisa Georgievna, inginer civil de profesie. Împreună cu soțul ei, Vladimir Fedorovici (căpitanul flotei fluviale), locuia în regiunea Vologda. Aveau o fiică, care era numită Tatyana (mama Elenei). După un timp, au fost transferați la muncă în Volgograd.

Copilăria viitorului campion

Slesarenko Elena Vladimirovna sa născut la 28 februarie 1982 în orașul Volgograd. În familie, era un copil binevenit și mult așteptat. De la începutul copilăriei sa remarcat printre colegii ei cu mobilitatea și activitatea ei. Iubea dansul și exercițiile de gimnastică.

Văzând hobby-urile copilului, mama a decis să-și dea fiica la un studio coregrafic. Învățătorul Elena, Ivanova Irina Yurievna, a spus în mod constant fetei că a avut lucruri excelente, care trebuie dezvoltate prin muncă grea. Micuța Lena a ascultat profesorul și a fost foarte responsabilă de lecții.slesarenko elena vladimirovna

Elena Slesarenko a lucrat cu entuziasm în clasa de dans, unde a învățat talentul de balet. În plus, a participat la o școală de muzică și a învățat să cânte la pian. Dar ea a fost atrasă să meargă pentru sport. Ea sa incercat sa inoata si sa mearga pe teren.

selecție

După absolvirea școlii de artă, Elena Slesarenko, a cărei fotografie poți vedea în acest articol, a decis să se realizeze în atletism. Parțial este meritul antrenorului ei, Marina Marina Apanasenko, care a văzut în fată povestea campionului. Ea a reușit să-l ajute pe Elena să decidă despre acest sport și a devenit primul ei antrenor.

Prima competiție

Lena a pregătit cu mare seriozitate concursurile și le-a invitat publicului (părinți, prieteni, etc.). Ea a visat deja că este cea mai bună din copilărie. În primul rând în grupul său, apoi în oraș, regiune și țară. Această dorință și dorința de a câștiga - calitatea personajului Elenei, ducând-o la noi înălțimi în sport.elena slesarenko fotografie

Elena Slesarenko în clasa a șaptea pentru prima dată a mers la concursuri într-un alt oraș. Din acest moment a inceput cariera sa de sport. În competițiile urbane, Elena a luat de obicei 3-4 locuri. După un timp, talentul ei a fost recunoscut de antrenorul remarcabil Boris Mikhailovici Gorkov și ia invitat pe Lena să se concentreze pe salt înalt.

Jumpingul îi plăcea viitorului campion și ea a început să câștige competiții între colegii săi, atât cei din mediul urban, cât și cei din regiune. În Volgograd la campionatul național de iarnă, Elena Slesarenko a fost prima. La vârsta de 19 ani, ea a fost inclusă în echipa națională de cale ferată rusă.

Maestru de Sport

În 1999, Elena a intrat în academia medicală, dar nu a oprit să facă sport. Numele ei de familie suna mai des la concursuri majore, iar Elena a decis să se transfere la academia de cultură fizică. A absolvit-o în 2006, continuând studiile în școala postuniversitară.

În anul 2000 a trecut cu succes standardele pentru titlul de Master of Sports. În 2002 a câștigat campionatul național și a ocupat locul cinci în turneul european. În 2003, la Campionatul European de Tineret, a reușit să obțină al doilea loc.elena slesarenko viața personală

În 2004, ea a devenit proprietarul Cupei Europene și a câștigat medaliile de aur ale primei sale Cupe mondiale. La Jocurile Olimpice de la Atena, ea a reușit, de asemenea, să obțină o medalie de aur. În 2005, a câștigat campionatul rus, dar a fost rănit în competiții în Finlanda.

Un an mai târziu, Slesarenko sa recuperat și a reușit să câștige din nou campionatul rus. În același an (2006) a primit o medalie de aur în campionatul mondial. În 2008, ea a fost a patra la Jocurile Olimpice. Și din 2010 am început să lucrez cu Evgeny Zagorulko. Ea a fost urmată de o serie de răniri și a trebuit să facă mai multe operațiuni.

În 2014, Elena Slesarenko și-a încheiat cariera sportivă. Campionul olimpic a condus SHUSH regional în orașul natal Volgograd.elena slesarenko campion olimpic

Viața personală

La mijlocul anilor 2000 campionul sa întâlnit cu Alexander Vladimirovich Kolesov. A devenit soțul său civil. Au o fiică care a fost numită Lisa. Elena Slesarenko este mulțumită de familia ei. Viața ei personală este destul de satisfăcătoare și nu dorește să schimbe nimic în viitorul apropiat.

Alexander Kolesov este un om care este un sprijin și sprijin în viața de zi cu zi și cariera sportivă. În calitate de doctor, el a făcut întotdeauna multe pentru victoriile campionului olimpic, urmărind sănătatea sa fizică și psihică.

Premii și titluri ale Elenei

Elena este un maestru cinstit al sportului din Federația Rusă. În anul 2006 (pe data de 18 februarie), prin decretul președintelui Federației Ruse, Vladimir Putin a primit premiul "Ordinul Prieteniei", pe care a primit-o pentru contribuția sa la dezvoltarea culturii sportive și fizice și a realizărilor sale.

Svetlana Andreeva - Campion mondialSvetlana Andreeva - Campion mondial
Toate biografiile lui Elena StepanenkoToate biografiile lui Elena Stepanenko
Tatyana Tarasova este un antrenor a cărui biografie este înscrisă în litere aurii în istoria…Tatyana Tarasova este un antrenor a cărui biografie este înscrisă în litere aurii în istoria…
Biografie a lui Elena Isinbayeva - campion olimpicBiografie a lui Elena Isinbayeva - campion olimpic
Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?
Câți ani este Evgeni Plushenko? Evgeni Plushenko - campion olimpicCâți ani este Evgeni Plushenko? Evgeni Plushenko - campion olimpic
De la care Elena Isinbayeva este însărcinată - adevăr și speculațieDe la care Elena Isinbayeva este însărcinată - adevăr și speculație
Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!
Elena Chaykovskaya. Trainer Chaikovskaya Elena Anatolyevna: biografieElena Chaykovskaya. Trainer Chaikovskaya Elena Anatolyevna: biografie
Larisa Ilchenko: biografie și carierăLarisa Ilchenko: biografie și carieră
» » Elena Slesarenko: biografie și carieră