Islam Timurziev sa născut la 9 ianuarie 1983 în orașul Nazran, în ASSR cecen-ingușul.

Viața și tineretul

Islam Timurziev

Potrivit amintirilor părinților, Islamul a fost întotdeauna un copil liniștit, iar boxul a fost dus la vârsta de doisprezece ani, și numai pentru că nu existau alte secții în oraș. Din primele sesiuni antrenorii au observat că islamul se află pe fundalul celorlalți tipi cu tehnică și eficiență bună. Primul antrenor al lui Timurziev a fost Bashir Evolev, care a făcut multe pentru el, după cum spunea deseori luptătorul.

Deja la 16 ani, boxerul tânăr se duce la primul său turneu major. A fost această competiție a devenit începutul carierei sportive profesioniste a lui Timurziev.

Stadiul incipient al carierei

islam boala thymuric

În 1999, tipul câștigă Campionatul European, la care au participat cadeții. În următorii câțiva ani, atletul a persistat în formare și a participat la competiții mai puțin semnificative. Cu toate acestea, deja în 2001, islamistul Timurziev la vârsta de 18 ani merge la Campionatul European de Tineret. La acel campionat, puțini au așteptat rezultate mari de la boxerul rus, dar, contrar tuturor predicțiilor, a câștigat. În același an 2001, boxerul tânăr va câștiga încă un premiu - statutul de campion al Rusiei printre colegii săi. În 2003, Islamul a câștigat din nou în competiții, unde soldații s-au opus reciproc. În același an, a ocupat locul trei la Campionatul Rusiei printre adulți. Timurziev la acel moment avea doar 20 de ani și a fost prezis un viitor mare în sport. În 2004, grea se va înscrie în cariera sa timpurie și va câștiga campionatul rus. Astfel de succese păreau incredibile pentru un luptător de 21 de ani. Pentru onoarea boxerului, în acest sens nu sa oprit, dar a continuat să se dezvolte și să meargă înainte.

Carieră târzie

boxerul Islam Timurziev

A fost de așteptat ca anul 2005 să fie cel mai de succes în cariera boxerului Islam Timurziev. Având în vedere forma pe care atletul a scris-o, mulți analiști au prezis multe victorii în acest an.

Islamul este invitat la echipa națională de box pentru amatori ruși și ia parte la Cupa Mondială, care a avut loc la Moscova. Acest turneu va câștiga echipa rusă, iar meciul cel mai viu va fi final, în care islamul Timurziev și atletul cubanez Odlanier Solis se vor alinia. De obicei, rusul a terminat cele mai multe lupte cu knockouts, dar aici el va putea câștiga doar pe puncte, ceea ce îl supără foarte mult, așa cum admite el însuși după ceva timp.

Este important să rețineți că toate bătăliile lui Timurziev au fost incredibil de spectaculoase. Nouă din zece lupte sportivul sa încheiat cu knockouts, iar acest lucru a confirmat încă o dată nivelul său cel mai înalt.

În 2005, în viața lui Timurziev, a avut loc un alt eveniment important: a primit o diplomă de absolvire a universității. Se pare că atletul avea un viitor de succes, deoarece multe agenții sportive începuseră să-l vâneze, care doreau să atragă islamul la performanțele pentru echipa lor. Cu toate acestea, totul sa schimbat în momentul în care sa dovedit că boxerul era bolnav. Avea o tumoare non-malignă în creier.

Lupta împotriva bolii

Atletul a trebuit să părăsească sportul pentru o perioadă de timp pentru a scăpa complet de probleme de sănătate. Timp de aproape un an, Islamul Timurziev a fost tratat. Boala a fost în cele din urmă depășită. În acel moment, în 2005, atletul sa recuperat într-adevăr și sa întors în ring. Cu toate acestea, după cum va fi clar după câțiva ani, boala va fi încă simțită.

Reveniți la inel

luptele lui Islam Timurziev

După o scurtă perioadă de absență, Islam Timurziev sa întors la ring și sa calificat pentru Campionatele Europene din Bulgaria. De când luptătorul sa recuperat recent de boală, puțini au crezut că ar putea să-și revendice locurile de premiere. Cu toate acestea, boxerul Islam Timurziev și echipa sa au crezut destul de diferit. După cum a devenit clar la începutul turneului, luptătorul era în formă bună. În cele din urmă, Islamul va triumfa în acest turneu, care va deveni unul dintre cele mai memorabile din cariera sa.

În 2006, atletul a luat parte la Cupa Mondială, dar nu a câștigat nimic, deoarece în timpul unei lupte el și-a rupt mâna.

Următorul turneu mare pentru Timurziev va fi Campionatul Rusiei 2007, unde va ocupa locul doi. A fost acest turneu acordat boxerului foarte tare, deoarece a început-o în formă fizică rea. În 2007, a devenit participant la campionatul din Chicago, dar a terminat performanțele sale la sferturile de finală. Pe nas erau Jocurile Olimpice de la Beijing.

Jocurile Olimpice 2008

Competiția va fi un accident pentru boxerul de 25 de ani. Atletul a pierdut prima luptă pentru David Price și a fost obligat să nu mai participe la turneu. Lupta cu David a fost destul de ambiguă, dar judecătorii au dat o victorie adversarului islamului.

A fost această luptă care a fost ultima pentru campionul rus greu. După Jocurile Olimpice, sportivul și-a terminat cariera. Nu au existat informații oficiale despre motivul pentru care Islamul a părăsit sportul atât de devreme. Mulți vor asocia acest lucru cu boala.

Ultimii ani de viață

înmormântarea islamului de Timurziev

Era incredibil de dificil de a face față bolii, dar boxerul de o dată a reușit să se lupte cu toată puterea lui. Din păcate, boala islamului Timurziev nu a putut fi depășită. El chiar a avut o operație pentru a elimina tumora, dar acest lucru nu a dat rezultatul dorit. Deși la un moment dat Timurziev a vorbit despre revenirea la inel.

Din păcate, nu a existat nicio întoarcere, iar la vârsta de 32 de ani sportivul a murit în terapie intensivă. Înmormântarea lui Timurziev a avut loc în satul Chermen, în Osetia de Nord. Are două fiice care nu au încă 18 ani. Acesta a fost tipul de boxer Islam Timurziev.

Nikita Ivanov - boxer rus, campion european în 2013 în categoria de 81 kgNikita Ivanov - boxer rus, campion european în 2013 în categoria de 81 kg
Svetlana Andreeva - Campion mondialSvetlana Andreeva - Campion mondial
Boxer Arthur Beterbiev: realizări sportive și lupteBoxer Arthur Beterbiev: realizări sportive și lupte
Semnificația numelui Islam, portretul psihologic al proprietarului săuSemnificația numelui Islam, portretul psihologic al proprietarului său
De ce Islamul a devenit o religie mondială. Esența și istoricul aparițieiDe ce Islamul a devenit o religie mondială. Esența și istoricul apariției
Hopkins Bernard. Biografie, fapte interesante din viața celui mai faimos boxerHopkins Bernard. Biografie, fapte interesante din viața celui mai faimos boxer
Tszyu Konstantin: biografia boxeruluiTszyu Konstantin: biografia boxerului
Alina Talai: biografie și realizări sportiveAlina Talai: biografie și realizări sportive
Boxer Roman Karmazin: biografie, carieră sportivăBoxer Roman Karmazin: biografie, carieră sportivă
Misa Aloyan: biografia boxeruluiMisa Aloyan: biografia boxerului