Skier Northgut Petter: biografie, realizări și fapte interesante

Northug Petter este un renumit schior norvegian. În numeroasele sale premii și înregistrări active. A devenit campion mondial de 13 ori, câștigat de două ori la Jocurile Olimpice. La campionatul mondial a devenit campion absolut, reușind să câștige în toate cele șase discipline. Devenind și câștigător al Cupei Mondiale de două ori, a primit titlul neoficial de Regele Cerului. A fost recunoscut de două ori ca cel mai bun sportiv din Norvegia. Oponenții îl cunosc prin abilitatea sa unică de a accelera la final, câștigând victoria de către un ticălos puternic. Mai ales este posibil să o acționeze ca un stil de creastă.

Biografia schiorului

nortuga petter

Northug Petter sa născut în 1986. Sa născut în orașul norvegian Musvik din provincia Nur-Trendelag. Cariera în sporturile profesionale a început cu participarea la concursuri continentale. În special, el a obținut anumite succese în cursele scandinave, de șapte ori ajungând pe podium. Cel mai de succes pentru el au fost cursele de urmărire și începe pe 15 kilometri.

În schiorul Cupei Mondiale, Northug Petter și-a făcut debutul în sezonul 2005/06. A debutat într-un sprint, ținut în Drammen. Northgut Petter a ajuns la finalul celui de-al 35-lea. În același timp, a continuat să participe în paralel la competițiile scandinave. La sfarsitul sezonului a fost anuntat oficial ca are loc un loc in echipa nationala.

În acest caz, deja în primul său sezon la Cupa Mondială, Northug a câștigat prima victorie. La 8 martie 2006, a terminat pe primul loc în skiatathlon în Falun suedez. În spatele lui, a lăsat doi germani - Tobias Angerer și Axel Taihman.

În cursa finală a acelui sezon, Northug Petter a ocupat locul doi. În același schiat, el a pierdut victoria, pierzând până la finisajul suedezului Matthias Fredrikssonu mai puțin de patru secunde. În clasamentul general, a terminat primul său sezon în Cupa Mondială pe locul 15.

Steaua viitorului

viața personală a lui Petter Nortug

Vedeta viitorului - așa numiți jurnaliști numiți Nortuga la începutul carierei sale sportive, și nu au eșuat. Pentru contractul cu el, mai mulți producători de echipamente de schi au concurat imediat. Victoria în această confruntare a fost câștigată de compania Fisher. În acel moment, Northug era încă junior, dar totuși tariful său era inclus în contractul său. Anterior, acest lucru nu a fost făcut niciodată pentru un atlet tânăr. Tariful a fost înmulțit cu 5, cu condiția ca Northug să retragă echipa națională norvegiană către elita mondială până la sfârșitul lui 2007.

În 2006, Jocurile Olimpice de Iarnă au avut loc la Torino, Italia, dar Northug nu sa calificat pentru echipa națională. Scandinavii au câștigat 3 argint și unul bronz medalie. Un astfel de discurs a fost recunoscut ca un eșec. Apoi mulți, precum Northug, se întrebau de ce nu a fost dus la Jocurile Olimpice.

Primul succes major a venit la el la Campionatele Mondiale, care a avut loc în 2007 în Sapporo din Japonia. Northug a câștigat în cursa releu. Și doi ani mai târziu în Liberec ceh a câștigat prima sa medalie de aur la campionatul mondial în cursa individuală. Norvegianul a venit pe primul loc în cursa de urmărire, după ce a călătorit cu 15 kilometri în stil clasic și apoi cu mai multe patine. O victorie strălucită în această cursă a fost recunoscută ca fiind una dintre cele mai bune finisaje ale lui Petter Nortuga.

Anul regal

petter nortug și carolin

Anul 2010 a devenit într-adevăr o stea pentru nord-vest. La sfârșitul sezonului, el a câștigat Cupa Mondială pentru prima dată în cariera sa. De 9 ori, Northug a intrat prima dată la linia de sosire, 6 ori mai mult a fost al doilea și a ocupat oa treia poziție. Vizibilitatea luptei a reușit să impună doar cehului Lukas Bauer, care a devenit al doilea în clasamentul general. Dar, în realitate, nu a existat nici o luptă, deoarece avantajul lui Nortuga a fost de 600 de puncte.

În același an, norvegianul a jucat triumfător la Jocurile Olimpice din Vancouver, Canada. Deși la început totul a mers prost. La o distanță de 15 kilometri liberă, Northug a ajuns la finalul celui de-al 41-lea, iar în cursa de urmărire a intrat în grupul de lideri până când a căzut în urmă pe ultima urcare, terminând doar pe locul 11.

Dar, în masă, la 50 de kilometri în linia de sosire, a reușit să bată germanul Axel Teichmann cu trei zecimi de secundă, după ce a câștigat prima medalie olimpică de aur.

În releu, Northug a alergat în ultima etapă, după ce a plecat la distanță de locul al patrulea. El a reușit să depășească liderii, dar până atunci, suedezul Marcus Helner sa despărțit de urmăritorii săi, așa că norvegienii au câștigat argint.

În cursa finală de sprint, Northug a luptat cu doi ruși Nikita Kryukov și Alexander Panzhinsky, aducându-le și câștigând bronzul.

În sprintul echipei finale, Northug a câștigat un alt aur olimpic cu Eystein Pettersen. Pentru echipa națională a Norvegiei a fost o olimpiadă triumfătoare, unde au ocupat primul loc în clasamentul global al schiurilor de schi.

Al doilea triumf la Cupa Mondială

petter nortug cel mai bun finish

În Cupa Mondială 2010/11, Northug a dat calea elvețianului Dario Cologne, ocupând locul al doilea. În sezonul 2011/12 a devenit al treilea, permițând Kölnului să facă un dublu aur. Numai în sezonul 2012/13 am recâștigat titlul celei mai puternice planete de ski.

În clasamentul general, el a bătut elvețianul Darijo Cologne, care de data aceasta a fost al treilea și rus Alexander Legkov, terminând pe locul al doilea. Avantajul său final a fost de aproape 200 de puncte de la cel mai apropiat urmăritor.

Al doilea triumf olimpic

schior nortug petter

Dar al doilea Jocurile Olimpice în cariera sa s-au dezvoltat fără succes. Pentru început, a ratat cursa de 15 km cu un stil clasic. Apoi a eșuat la schiatlon, ocupând doar locul 17.

În cursa de 50 de kilometri de la startul maselor a venit în 18 locuri. Cea mai apropiată medalie olimpică, Northug a fost în releu. A alergat din nou la ultima etapă. Dar de data aceasta nu a reușit să elimine restanțele pe care compatrioții săi le-au creat la începutul cursei. Northug a adus locul patru în clasamentul Norvegiei, cu aproape 40 de secunde în spatele francezului Ivan Buate.

În freestyle sprint Northug a pierdut în mod neașteptat în semifinale, iar în ultima zi a Jocurilor Olimpice, în tandem cu Ola Vigen Hattestad a devenit a patra oară în sprint echipa de bărbați. Ca urmare, el nu a reușit să câștige medalii, dar asta nu a împiedicat echipa sa încă câștiga global schi fond.

Viața personală

Viața personală a lui Petter Northuga este foarte reușită, deși rămâne necăsătorit tot acest timp. Se știe că, la începutul carierei sale, sa întâlnit cu alergătorul Reich Nordtomme. Apoi a avut loc o misiune misterioasă cu actrița porno Aylar Lee, pe care schiorii l-au negat în orice fel.

În 2015, Petter Northug și Caroline Dahl, cântăreață pop scandinav, au fost văzuți împreună. De asemenea, există zvonuri persistente despre romanul său cu schiorul de început Karolin Vollan, care este mai tânăr decât el timp de 9 ani.

În 2014, Northug a fost în centrul unui scandal puternic. Sa îmbătat într-un accident lângă Trondheim. Un bărbat în vârstă de 23 de ani, care era în mașina lui, și-a rupt clavicula. Petter însuși a dispărut din locul accidentului, dar apoi a recunoscut că se afla în spatele volanului.

El a fost lipsit de permisul său de conducere, condamnat la 50 de zile de închisoare și o amendă mare.

Echipa națională de baschet a URSS: realizări și jucători celebriEchipa națională de baschet a URSS: realizări și jucători celebri
Hussein Bolt - biografia celei mai rapide persoane de pe planetăHussein Bolt - biografia celei mai rapide persoane de pe planetă
Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?
Emil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle SvendsenEmil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle Svendsen
Skier din Norvegia Teresa Johaug - biografie și viață personalăSkier din Norvegia Teresa Johaug - biografie și viață personală
Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!
Larisa Ilchenko: biografie și carierăLarisa Ilchenko: biografie și carieră
Norvegiană Ule Ainar Bjoerndalen: biografie, biatlon succesNorvegiană Ule Ainar Bjoerndalen: biografie, biatlon succes
Cunoscutul înotător ucrainean Jan Klochkov: lovituri de biografie și realizări sportiveCunoscutul înotător ucrainean Jan Klochkov: lovituri de biografie și realizări sportive
Skier Dario Cologna: fotografie, scurtă biografie, viață personalăSkier Dario Cologna: fotografie, scurtă biografie, viață personală
» » Skier Northgut Petter: biografie, realizări și fapte interesante