Marcos Alonso: cariera fotbalistului spaniol, nepotul Markitos

Marcos Alonso Mendoza este un fotbalist profesionist spaniol care joacă în poziția stânga-spate a clubului englez Chelsea din Premier League. În compoziția pieselor albastre sub cel de-al treilea număr. Jucătorul este nepotul celebrului fotbalist al secolului al XX-lea Maritosa (numele complet Marcos Alonso Imas). El a jucat anterior în astfel de cluburi europene cunoscute precum Real Madrid, Engleză Bolton, Fiorentina italiană și engleză Sunderland. Creșterea jucătorului este de 188 centimetri, greutatea - 81 kilograme.

marcos alonso

Biografie și începutul carierei unui fotbalist

Marcos Alonso sa născut la 28 decembrie 1990 în Madrid, în Spania. El este student la Madrid "Real", în echipa de tineret din care a vorbit în perioada 1999-2008.

Cariera profesionala a inceput in 2008 in clubul "Real Madrid B" (cunoscut si ca Real Madrid Castilla). Debut pe 22 februarie 2008 într-un meci de acasă împotriva clubului "Alcoron" (petrecut pe teren tot 90 de minute de joc). Ca parte a rezervistilor jucat pana in 2010. Pe terenul din prima echipă "Galaktikos" a apărut o singură dată în 2010, când a înlocuit-o Gonzalo Higuaina În meciul cu "Racing" în minutul 90 al meciului.

Pe 11 decembrie 2009, Marcos Alonso a fost convocat la prima echipă "cremoasă", la inițiativa antrenorului principal Manuel Pellegrini pentru meciul cu "Valencia" de pe stadionul Mestalla. În cele din urmă, apărătorul de 18 ani nu a fost folosit în timpul meciului.

Carieră în Bolton

27 iulie 2010, Marcos Alonso sa alăturat clubului englez "Bolton Wanderers" din Premier League, suma de transfer nu a fost dezvăluită în mass-media. El a făcut debutul său ca membru al Wanderers în Cupa Ligii într-un duel împotriva Southampton pe 24 august (victoria 1: 0). Prima apariție pe teren în Premier League a avut loc pe 1 ianuarie 2011 în catargul cu Liverpool la Anfield (1-2 infrangeri).

Primul său gol pentru trotters a fost emis la 31 martie 2012 în confruntarea cu "Wolverhampton". La finalul sezonului 2012/2013 Premier League, fundașul Marcos Alonso a fost votat jucător al anului în Bolton, câștigând 37% din voturile fanilor și fanilor. Experiența jocurilor din Anglia a format un succes de fotbal în Marcos. Acest lucru este adesea spus de experții în sport și de antrenorii altor cluburi. În total, între 2010 și 2014, White a petrecut 35 de meciuri și a devenit autorul a cinci goluri.

Discursuri pentru "Fiorentina", chirie în Sunderland

În mai 2013, mass-media a început să difuzeze informații că jucătorul de fotbal Marcos Alonso se va alătura curând purpurii. Ca urmare, acordul a avut loc, iar spaniolul a semnat un contract de trei ani cu Fiorentina.

marcos alonso fotbalist

30 decembrie 2013, după ce jucătorul a făcut nouă apariții oficiale pentru „crin“, antrenorul principal al englez „Sunderland“, Gus Poyet, a declarat presei că Marcos Alonso va merge în curând la clubul său de împrumut. Transferul oficial a avut loc la 1 ianuarie 2014.

marcos alonso sunderland

Pentru "Black Cats" a debutat 7 ianuarie la domiciliu meci triumfător (Carling Cup semi-finala) împotriva "Manchester United" (2: 1), după ce a petrecut 90 de minute. Spaniolul a fost declarat jucătorul meciului. În general, pentru "Sunderland" au petrecut 20 de meciuri în toate competițiile posibile.

Revenind la "Forentina", a devenit principalul său jucător. 19 martie 2015 a marcat golful de debut pentru "Viola" în meciul Ligii Europa împotriva "Roma" (scor 3: 0). A jucat aici până în 2016, a participat la 58 de jocuri și a stabilit 4 goluri în statisticile sale.

Marcos Alonso în "Chelsea"

30 august 2016, spaniolul sa întors în Anglia, unde a semnat un contract de cinci ani cu "Chelsea" din Londra. Prețul de transfer al Marcos era de 24 de milioane de lire sterline.

marcos alonso paxi

20 septembrie a debutat în meciul Cupa EFL cu Leicester City, a petrecut 120 minute timp de joc pe teren (4: 2 în favoarea albastru). Patru zile mai târziu a jucat primul său meci în Premier League - a înlocuit fratele național al lui Cesc Fabregas în minutul 55 împotriva lui Arsenal (0: 3 înfrângere).

Primul său gol pentru "pensionari", Marcos Alonso, proiectat pe 5 noiembrie 2016, într-un meci victorios asupra lui Everton cu un scor de 5: 0 la stadion Stamford Bridge. În sezonul 2016/2017 a devenit campion al Angliei. În octombrie 2017, a petrecut 35 de jocuri pentru club și a marcat 8 goluri.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Raul Garcia: despre biografia și cariera fostului mijlocaș de la Madrid "Atletico"Raul Garcia: despre biografia și cariera fostului mijlocaș de la Madrid "Atletico"
Higuain Gonzalo. biografieHiguain Gonzalo. biografie
Fotbalistul spaniol Michel Salgado: biografie, statisticiFotbalistul spaniol Michel Salgado: biografie, statistici
Bernd Schuster, fotbalist: biografie, carieră sportivăBernd Schuster, fotbalist: biografie, carieră sportivă
Rafael Varan - fotbalist din Franța, cu mari perspectiveRafael Varan - fotbalist din Franța, cu mari perspective
Alvaro Morata - cel mai talentat tânăr atacant din lume!Alvaro Morata - cel mai talentat tânăr atacant din lume!
Lucas Vasquez - descoperirea neașteptată a lui `Real`Lucas Vasquez - descoperirea neașteptată a lui `Real`
Alvaro Arbeloa. Toate cele mai interesante despre cariera apărătorului spaniolAlvaro Arbeloa. Toate cele mai interesante despre cariera apărătorului spaniol