Denisenko Alexey

- faimosul atlet domestic, Taekwondo. De două ori am devenit câștigător al premiului Olimpiada de vară. Campionul Rusiei, participant și câștigător al mai multor campionate europene și mondiale. A participat la primele jocuri europene la Baku, unde a devenit medalist de bronz. El are titlul de Maestru onorabil de Sport al Rusiei.

Biografia sportivului

denisenko aleksey

Denisenko Aleksey sa născut într-un mic oraș din Bataysk, situat în regiunea Rostov. Acest lucru sa întâmplat în 1993.

Denisenko Alexey în secțiunea Taekwondo a fost adus de tatăl său când avea doar 8 ani. A plecat la școală. În același loc, eroul articolului nostru sa întâlnit cu primul său antrenor, numit Alexander Shin.

Părintele a viitorului campion a dat fiului său este în acest sport pentru că am vrut să fie similar cu primii idoli - Jackie Chan și Jean-Claude Van Damme.

Pregătindu-se pentru o carieră sportivă, tatăl său a început Deniseko Alexei din primii ani ai vieții sale. Au fost angajați în temperarea corpului. La urma urmei, inițial Alexei a fost un copil foarte dureros și slab.

La început, Alexei a mers cu răbdare la secție, însă sa implicat treptat. El a început să imite idolii tatălui său și a început să urmărească taekwondo cu vigoare revigorată.

Tatăl spune că Alex adesea dorea să renunțe la sport, dar în cele din urmă a renunțat la această idee. Chiar dacă a trebuit să ajungă la tren prin întreg Don pe o barcă. Astfel de probleme au apărut în timpul construcției din Rostov Podul Voroshilovski. Din cauza lucrărilor de reparații, transportul public spre malul drept al Donului, pe care a pregătit-o, nu a mers. De aceea a trebuit să folosesc o barcă. Și să se întoarcă acasă târziu seara pe ultimul autobuz.

Viața personală

Viața personală în cariera unui atlet joacă un rol important numai din ultima vreme. Înainte de asta, sa concentrat pe sport.

Cel mai recent, în decembrie 2016, sa căsătorit cu Anastasia thekvondistke campion de bronz Baryshnikov a Jocurilor Olimpice de la Londra, de trei ori campion european, de două ori a câștigat medalii de bronz la campionatele mondiale.

Jocurile Olimpice din Londra

alexei denisenko taekwondo

Alexei Denisenko în taekwondo a început să arate rezultate bune încă din primele turnee ale tineretului. Curând a ajuns la nota antrenorilor echipei naționale.

Succesul pe scena internațională ia oferit participarea la Jocurile Olimpice de Vară de la Londra în 2012. La acea vreme era incomplet de 19 ani. Denisenko a efectuat în cea mai ușoară categorie de greutate - până la 58 de kilograme.

Rusul și-a început drumul spre victorie în runda preliminară, fiind un tânăr, complet necunoscut pentru oricine, un atlet cu un rating personal scăzut. În prima luptă la Jocurile Olimpice, eroul articolului nostru sa întâlnit cu Costa Rican Heiner Oviedo. Rusul a câștigat o victorie încrezătoră 5: 2.

În sferturile de finală, Alexei Denisenko sa confruntat cu atletul chinez Wei Zhenyang la Jocurile Olimpice. De data aceasta lupta sa dovedit a fi persistentă, lungă și chiar mai eficientă. Denisenko a câștigat 10: 7. Cea mai intensă a fost lupta semifinală, în care Alexey, într-o luptă amară, a pierdut în fața lui Lee De Hun, cu un scor de 6: 7. Apropo, infractorul rus din finală a suferit o înfrângere zdrobitoare din partea spaniolului Huel Gonzalez 8:17.

Dar, Alexey Denisenko, în meciul pentru locul al treilea, așa-numita consolare finală, a câștigat Australian Safwan Khalil de 3: 1. Astfel, tânărul rus a câștigat prima sa medalie olimpică. La Jocurile de la Londra, a fost doar unul din două bronz medalii echipa națională a Rusiei în taekwondo.

Campionatul European din Azerbaidjan

alexei denisenko taekwondo biografieUrmătorul turneu internațional major a fost Campionatul European, care a avut loc la Baku, capitala Azerbaidjanului. Alexei Denisenko, taekwondo în biografia atletului jucat în acel moment a jucat un rol decisiv, turneul a fost selectat fără probleme.

La concursuri a efectuat în categoria de greutate de până la 68 de kilograme. După ce a depășit rundele preliminare, sportivul a ajuns la bătălia decisivă. În final, el sa întâlnit cu Turk, Servet Tazegulym, dar a pierdut.

La evenimentul de echipă, echipa rusă a ocupat locul doi, câștigând două medalii de aur, trei argint și două bronzuri. Mai puternici erau doar croații.

Campionatul Mondial din Rusia

alexei denisenko olimpiadă

În 2015 a obținut dreptul de a vorbi la Campionatul Mondial Alexei Denisenko. Taekwondo în biografia atletului a jucat un rol-cheie.

Eroul din articolul nostru a luptat din nou în categoria de greutate de până la 68 de kilograme. Și în lupta finală sa alăturat din nou Turkeului Servet Tasegul. Și din nou a pierdut.

În general, echipa rusă a jucat fără succes la campionatul mondial, ocupându-se doar pe locul 12. În banca de porci a echipei noastre nu a fost un singur premiu de aur, doar două argint (unul dintre care a câștigat Denisenko) și cinci bronz.

Jocurile Europene în Baku

alexei denisenko final

În 2015 a participat la următoarele competiții internaționale majore Alexei Denisenko. Taekwondo a fost inclusă în programul primelor jocuri europene. Acesta este un analog al Jocurilor Olimpice, dar numai pentru echipele europene. Inițial, sa presupus că numai jocurile de vară vor avea loc, dar acum există mai multe propuneri de organizare și de iarnă a jocurilor europene. Trebuie remarcat faptul că pe alte continente astfel de competiții au existat de mult timp. De exemplu, jocurile Pan American, Pan-African sau Pan-Arab.

Pe aceste starturi a început cu finala etapei 1/8 Alexei Denisenko. El sa confruntat cu un atlet de la San Marino, Michele Ceccarone. Rusul a învins cu încredere 19: 1. În sferturile de finală, eroul articolului nostru a fost la fel de confident cu englezul Martin Stamper - 18: 6.

Problemele au început doar în semifinale cu gazda site-ului, Aikhan Tagizade din Azerbaidjan. Într-un duel incapatanat Denisenko a pierdut 5: 7. În bătălia pentru locul trei, rusul și-a întâlnit rivalul de lungă durată - Turk Servet Tasegul. De data aceasta, turcii au pierdut în mod neașteptat în finala 1/8 la Polul Karol Robak - 9:21.

Duelul pentru locul al treilea a fost eficient. Denisenko a reușit în cele din urmă să câștige - 19:16.

În cadrul evenimentului de echipă de la Jocurile Europene, rușii au devenit al treilea, pierzându-i pe azeră și pe britanici.

A doua olimpiadă

alexei denisenko taekwondo olimpici

În 2016, la 22 de ani, a participat la a doua olimpică Alexei Denisenko. Taekwondo la Jocurile Olimpice a fost o disciplină relativ tânără, dar deja iubită.

În categoria de greutate a coroanei până la 68 kg Denisenko a fost din nou unul dintre favoriți. În finala 1/8, el sa ocupat cu Venezuelanul Edgar Contreras - 12: 2. În trimestrul al treilea sa întâlnit cu Turk Tazegulym, dar de data aceasta el a fost din nou mai puternic decât adversarul său, care a pierdut inițial în mod regulat. Rusul a câștigat 19: 6.

În semifinale, Belgianul Jahad Ashab 6: 1 a fost învins. Alexei Denisenko în finală a venit împreună cu un atlet de la Jordan Ahmad Abagaush. Nu contează cum a rezistat eroul articolului nostru, el a admis 6:10.

Această medalie de argint a fost singurul cucerit de ruși la aceste jocuri. Cu acest rezultat la evenimentul echipei au împărțit al nouălea loc cu Mexic, Niger, Serbia și Franța.

Pe drumul spre campionat

Acum Alexey Denisenko continuă să se antreneze din greu pentru a câștiga în cele din urmă o medalie de aur la marile competiții internaționale. După cum vedem, până acum nu a reușit niciodată acest succes.

În prezent, Denisenko trăiește în orașul său natal - Bataisk. În paralel cu cariera sportivă pe care o studiază în Naberezhnye Chelny.

Cu soția sa Denisenko plănuiește să efectueze o tandem la viitoarele jocuri olimpice de vară de la Tokyo în 2020.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Svetlana Andreeva - Campion mondialSvetlana Andreeva - Campion mondial
Alexey Seliverstov. Adevărat sportiv și un mire de invidiatAlexey Seliverstov. Adevărat sportiv și un mire de invidiat
Anastasia Baryshnikova: câștigătoare a Jocurilor Olimpice din TaekwondoAnastasia Baryshnikova: câștigătoare a Jocurilor Olimpice din Taekwondo
Alexey Denisenko: Câștigătorul Olympic TaekwondoAlexey Denisenko: Câștigătorul Olympic Taekwondo
Alexei Kiselev: biografia boxerului și antrenorului sovieticAlexei Kiselev: biografia boxerului și antrenorului sovietic
Biografie: Jean-Claude Van Damme - eroul anilor 1990Biografie: Jean-Claude Van Damme - eroul anilor 1990
Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!
Alexander Denisenko este un atlet care stă la originea culturismului internAlexander Denisenko este un atlet care stă la originea culturismului intern
Larisa Ilchenko: biografie și carierăLarisa Ilchenko: biografie și carieră
Alexey Savrasenko - steaua baschetului internAlexey Savrasenko - steaua baschetului intern