21 de ani, Gabby Douglas este un campion olimpic de trei ori. Atletul american nu se oprește acolo. Ea este întotdeauna gata pentru noi victorii.

biografie

Gabby Douglas este o gimnastă din SUA. Ea sa născut într-o familie creștină din Virginia, în orașul Newport News. Cu mama ei Natalie Hawkins și cu Papa Timothy Douglas, fetița a trăit până la paisprezece ani. Pe lângă ea, există și alți doi copii în familie. Ziua de naștere - 31 decembrie 1995.

gigg douglas

Numele complet Gabby - Gabriel Christina Victoria Douglas. Înseamnă "un om puternic al lui Dumnezeu". Datorită sorei ei mai mari Ariel, în 2001 fată a început să participe la gimnastică. La vârsta de 6 ani, Gabrielle a intrat prima secțiune. Mentorul ei era Dana Walker.

Gabby Douglas se distinge printr-o mare dorință de victorie și perseverență. Fata de doi ani de formare a reușit să obțină rezultate bune. La vârsta de opt ani a câștigat deja prima ei medalie de aur. În 2004, Gabby a jucat în campionatul de gimnastică din Virginia, unde a câștigat.

Calea spre victorie

Gabby Douglas, a cărui biografie sa aflat în orașul West Des Moines de la jumătatea toamnei 2009 Statul Iowa, a părăsit-o acasă la vârsta de 14 ani. Atletul și-a schimbat locul de reședință pentru a intra într-un nou nivel de pregătire. În West Des Moines, gimnasta a fost invitată de faimosul antrenor de înaltă clasă Lian Chow.

Gabby Douglas fotografie

Sub îndrumarea noului mentor, fata a reușit să-și îmbunătățească în mod semnificativ abilitățile. A învățat să realizeze elemente complexe. De când antrenamentul a durat mult timp, Gabriel a trebuit să treacă la școală acasă. În timpul șederii dvs. statul Iowa Gabby Douglas a fost sprijinită foarte mult de mama ei. A trimis mesaje inspirationale cu versete biblice de câteva ori pe zi. Fata credea în Dumnezeu. Aproape în fiecare noapte adormise cu căști în urechi, ascultând pasaje din Scriptură.

Dezvoltarea carierei sportive

În 2010, Gabby Douglas a participat pentru prima oară la Supercupa Anastasiei Lyukin, unde a terminat pe locul patru în toată lumea. Ea a concurat, de asemenea, la CoverGirl din Chicago și a fost pe locul nouă în același sport. La gimnasta din SUA la Campionatul Junior a câștigat din nou locul al patrulea în toate.

Gabby Douglas gimnastă

În 2011, Gabrielle a plecat în Italia pentru turneul "Jesolo", unde a obținut un rezultat excelent. Atletul a participat la competițiile de echipă și a primit aur. Ea a ocupat locul doi în exercițiile de podea, al treilea - în performanța de pe balanța de echilibru, al patrulea - în salturile de sus și în sus. La vârsta de cincisprezece ani, gimnasta sa alăturat echipei americane. Cu ajutorul ei la Campionatele Mondiale de la Tokyo, echipa americană a câștigat aur.

Realizări Gabriel

În 2012, Gabby Douglas a jucat cu succes la Cupa SUA. Aici, tânărul atlet a fost recunoscut ca fiind cea mai bună gimnastă dintre fete. În aceste concursuri, ea a depășit campionul mondial Jordin Weber. Dar, din nefericire, punctele lui Gabriel nu erau incluse, deoarece fata era listată pe lista de rezervă.

gubby douglas biografie

În același an, Gabby a participat la campionatul din regiunea Pacificului. În turneu a câștigat aur în competiții de echipă și în mod individual pe bare neuniforme. După o performanță de succes, gimnasta are porecla "Flying veveriță". În 2012, Gabby Douglas a fost inclus în lista participanților echipei naționale a SUA pentru Jocurile Olimpice de la Londra. O fotografie a unui sportiv tânăr a apărut imediat pe copertele revistelor Time and Sports Illustrated. Ea a apărut, de asemenea, la talk show-ul lui Brian Williams.

Victorie la Londra și Rio de Janeiro

La Jocurile Olimpice din 2012, Gabby Douglas a câștigat titlul de campion de două ori. Gimnasta americană a jucat în toate proiectilele în competiții de echipă și în mod individual în toată lumea. După ce a câștigat două aur, a fost recunoscută ca primul campion olimpic de gimnastică din Africa de Sud. Pentru victoriile de la Londra, Douglas ia mulțumit lui Dumnezeu și părinților săi. La aceste competiții internaționale, Gabby a efectuat fără succes doar exerciții pe grinzi raznomysokie și pe un jurnal. A ocupat ultimul și locul 7, respectiv.

În 2015, la Campionatele Mondiale, atletul a ajutat la obținerea aurului echipei naționale a Americii. De asemenea, gimnasta a devenit un medalist de argint în cadrul evenimentului. Gabby Douglas timp de douăsprezece ani de antrenament tare și dur a păstrat dorința de victorie. Și în 2016 la Jocurile Olimpice din Rio de Janeiro a câștigat a treia medalie de aur. Atletul a câștigat totul în cadrul evenimentului echipei.

"Istoria lui Gabriel Douglas"

Fiind un campion olimpic de trei ori, Gabby a jucat în show-ul realității Douglas Family Gold pentru postul de televiziune "Oxygen". A fost, de asemenea, invitată să intre în juriul concursului Miss America 2017. În 2014, pe ecrane albastre apărut o oră și jumătate film numit "Istoria lui Gabriel Douglas." Filmul se bazează pe fapte reale din viața lui Gabby. Gimnasta se juca în ea.

Filmul prezintă întregul drum al sportivului spre victorie, detaliind dificultățile sale. Filmul evidențiază cotidianul, orele de antrenament, traume și experiențe. Mulțumită filmului, mulți au învățat despre faptul incredibil al vieții lui Gabby. În calitate de copil, campionul olimpic a fost diagnosticat cu o tulburare metabolică și un defect de sânge rar. Dar boala nu a putut rupe spiritul puternic al sportivului și nu a fost un obstacol în calea victoriei.

Actrita Illyana Douglas: biografie, fotografie. Cele mai bune filmeActrita Illyana Douglas: biografie, fotografie. Cele mai bune filme
"Cum să creezi tipul perfect" - actorii și complotul filmului"Cum să creezi tipul perfect" - actorii și complotul filmului
Thriller `Instinctul de bază`. Actorii din filmul "Instinct de bază"Thriller `Instinctul de bază`. Actorii din filmul "Instinct de bază"
Douglas Graham: biografia și faimoasa sa dietăDouglas Graham: biografia și faimoasa sa dietă
Stele americane de film: Douglas FairbanksStele americane de film: Douglas Fairbanks
Michael Douglas (Michael Douglas) - biografie, filmografie și viața personală (foto)Michael Douglas (Michael Douglas) - biografie, filmografie și viața personală (foto)
Douglas Adams. Creativitatea scriitoruluiDouglas Adams. Creativitatea scriitorului
Comandantul american Douglas MacArthur: biografieComandantul american Douglas MacArthur: biografie
Douglas Booth: Filmografie, biografie și viața personalăDouglas Booth: Filmografie, biografie și viața personală
Douglas Engelbart este inventatorul unui mouse computerDouglas Engelbart este inventatorul unui mouse computer
» » Gimnasta americană Gabby Douglas: biografie și realizări ale campionului olimpic de trei ori