Little Wales este o mare victorie. Istoria unei echipe naționale

Un munte mic country wales

- aceasta face parte din Marea Britanie. Dar galeza însăși este mai departe și mai departe de influența politicii engleze, atât în ​​viața publică, cât și în cea culturală. Această țară mică, cu o populație de puțin peste 3 milioane de persoane, a câștigat faima mondială după Campionatul European de Fotbal 2016 an. Meciul Portugalia - Țara Galilor a privit, fără exagerare, întreaga țară.

fotbaliști Welsh echipei naționale au fost întâmpinați ca niște eroi naționali, și nu e de mirare, pentru că acești oameni curajoși au reușit să dovedească lumii că puterea nu este în numărul de kilometri pătrați, care aparțin țării, și nu în populație. Este curajul și perseverența în atingerea scopului sunt semnele distinctive ale echipei naționale de fotbal a Țării Galilor.

Istoria fotbalului din Welsh

Țara Galilor este una dintre cele mai vechi puteri de fotbal din Lumea Veche. Echipa națională a ținut primul său meci în 1876 împotriva echipei naționale a Scoției și a pierdut-o cu un scor de 0: 4.

Țara Galilor este

Deși oamenii din Welsh aveau date fizice excelente, nu au fost niciodată puternici în măiestria individuală. Toate succesele lor ca echipă s-au bazat pe un joc de echipă de calitate și pe respectarea strictă a instrucțiunilor personalului de coaching.

Adevărat, echipa națională a Țării Galilor nu sa putut lauda cu niciun fel de realizări speciale. Așa a fost până în 2016 - anul acesta a fost marcat de o stea pe nume Țara Galilor. Acest eveniment a suflat pur și simplu fotbalul mondial și a devenit o surpriză totală pentru numeroasele echipe europene numite.

Jocuri de calificare

Pentru prima dată din 1958, galeza a intrat în etapa finală a campionatului european. În grupul lor, au ocupat locul doi, imediat după echipa națională belgiană, deși în cadrul întâlnirilor personale avantajul era pe partea Țării Galilor.

Pe drumul către finala Campionatului European, echipa Țării Galilor a lăsat mult în urma unor echipe precum echipele din Israel, Bosnia și Herțegovina, Cipru și Andorra. Pentru întregul ciclu de meciuri de calificare, Welshmen a ratat doar 4 goluri, ceea ce le caracterizează drept o echipă care se poate apăra în mod eficient. Și cele 7 goluri ale lui Bale (în tot ceea ce au marcat 11) au adus echipa în finală, cu o diferență bună în golurile marcate și admise.

portugal wales

Turneul de grup: etapa finală

Primul său meci din seria de grupuri Chris Coleman a fost condusă cu echipa națională slovacă. Deși echipa națională a Slovaciei nu a fost una dintre favoritele acestui turneu, era imposibil să subestimezi rivalii. Deja în minutul 11 ​​al meciului exact Gareth Bale A deschis contul și ia adus echipa. Slovacii au luat 50 de minute pentru a egaliza scorul. Dar norocul de fotbal în acea zi a fost clar în partea de Welsh, și deja în minutul 81, scopul lui Robson-Kanu a condus echipa Wales înainte. Acest cont de victorie a reușit să dețină până la sfârșitul meciului, iar drumul spre campionatele europene Welshmen a continuat, având în joc 3 puncte.

Următorul meci din Țara Galilor - Anglia sa încheiat cu victoria pentru britanici. Și acest lucru, în ciuda faptului că primul care marchează galeză. Tuning la acest meci, jucătorii din Anglia sunt conștienți de faptul că Țara Galilor - aceasta este o echipă foarte ambițioasă, care, deși nu are „stea“ structura, cum ar fi limba engleză, dar va lupta la ultimele minute ale meciului. Doar golful Daniel, în minutul 92 al meciului, a salvat echipa engleză de la pierderi.

Probabil cel mai strălucit joc pe care echipa Welsh la avut în etapa de grup a fost un meci împotriva echipei naționale a Rusiei. Welshmenii au demonstrat încă o dată că au venit la acest turneu pentru a câștiga. Numai în prima jumătate a meciului, Bale și compania au căzut de nouă ori în poarta poarta echipei rusești. 2 dintre aceste lovituri s-au terminat într-un gol și un alt gol a marcat galeza în a doua repriză. Două victorii convingătoare au permis echipei naționale din Țara Galilor să meargă la campionatul 1/8.

Victorie

Pentru meciul cu Irlanda de Nord, echipa Țării Galilor a fost deja favorită. Dar secții O`Neill au studiat tactica echipei din Welsh și nu au oferit prea multe posibilități pentru atacuri. Numai datorită unui autogol Irlanda de Nord jucător al echipei Chris Coleman a avansat în sferturile de finală, unde au fost din nou de așteptare pentru adversari în runda de calificare - echipa națională belgiană.

Welsh belgium

Match Wales - Belgia a fost o mare dezamăgire pentru fanii belgieni. O astfel de compoziție stelar, care a fost colectată de la belgieni, nu avea aproape nicio echipă în turneu. Antrenorul echipei belgiene, Mark Vilmots, nu și-a mai putut ajuta acuzațiile când au tras bilele de la țintă, unul câte unul. Mai mult decât convingerea că victoria Țării Galilor 3: 1 a devenit o senzație a acestui campionat european.

Ronaldo împotriva lui Bale?

Semifinalul a promis că este interesant. Meciul Portugalia - Țara Galilor a avut loc cu sprijinul uriaș al fanilor ambelor echipe. Presa numit acest joc duel Bale și Ronaldo, deși, desigur, depinde de modul în care fiecare dintre echipe vor fi în măsură să vină și să facă greșeli stupide.

meci de Wales

Ce ar putea portughezii să se opună jucătorilor echipei Welsh? joc nedeslușit în faza grupelor (3 egaluri), victoria asupra rivalilor din prelungiri sau ca urmare a unei lovituri împotriva unui joc Bale luminos și dinamic și tovarășii săi.

Dar povestea galeză sa încheiat exact în acest meci, pe care l-au pierdut cu un scor de 0: 2. În ciuda înfrângerii, acasă, jucătorii de fotbal au fost întâmpinați ca eroi reali care au deschis întreaga lume într-o țară mică din cealaltă parte.

Steagul Țării Galilor, originea sa și alte simboluri ale țăriiSteagul Țării Galilor, originea sa și alte simboluri ale țării
Fotbal Mundial. Ce este acest lucru și ce înseamnă acest cuvânt?Fotbal Mundial. Ce este acest lucru și ce înseamnă acest cuvânt?
Franța - țara în care se va desfășura Euro 2016Franța - țara în care se va desfășura Euro 2016
Fotbal în Armenia: etapele de dezvoltare. Echipa naționalăFotbal în Armenia: etapele de dezvoltare. Echipa națională
Cele mai mari conturi din fotbal. Conturi de ansambluCele mai mari conturi din fotbal. Conturi de ansamblu
FIFA World Cup 1958: cum a fostFIFA World Cup 1958: cum a fost
Williams Ashley: Biografie și realizăriWilliams Ashley: Biografie și realizări
Aaron Ramsey: mijlocaș promițător al Arsenalului din LondraAaron Ramsey: mijlocaș promițător al Arsenalului din Londra
Țara Galilor face parte din Marea BritanieȚara Galilor face parte din Marea Britanie
Craig Bellamy - jucător de fotbal din WelshCraig Bellamy - jucător de fotbal din Welsh