Compoziția "profesorul meu preferat" pentru elevi

În școală, elevilor li se dă adesea sarcina de a scrie un eseu pe diverse teme. O astfel de sarcină creativă este interesantă și vă oferă ocazia de a vă exprima imaginația pe deplin și de a vă spune ce vă gândiți. Compoziția "Profesorul meu preferat" este în mod necesar prezentă în programul pentru studenții din diferite clase. Prin urmare, elevii și elevii de la gimnaziu ar trebui să fie pregătiți pentru aceasta.eseu este profesorul meu preferat

Scrierea unui eseu despre profesorul tău iubit nu va fi dificil pentru copii de diferite vârste. Cel mai important lucru este ca părinții să le spună copilului esența misiunii și să dezvăluie secretele de a crea o astfel de lucrare, pentru care se poate aprecia foarte mult.

Ce trebuie să scrieți în eseul despre profesorul tău iubit

În eseu, trebuie să vă exprimați pe deplin gândurile și să spuneți ce vă gândiți. În primul rând, acest tip de sarcină are scopul de a dezvălui lumea interioară a copilului și de a înțelege cât de confortabil se simte elevul în școală.

În primul rând, este necesar să se precizeze dacă ideea că cineva îi place să studieze sau ceva în curriculum școlar ar dori să fie schimbat. Apoi trebuie să vorbiți despre elementele preferate.

Următorul lucru care trebuie menționat este un eseu despre un profesor iubit. În acest segment al misiunii, trebuie să descrieți în detaliu ce calități sunt cele mai frumoase profesori, precum și modul în care acest profesor diferă de ceilalți.

Cum să elaborezi un plan de scriere

Copilul trebuie să răspundă în mod responsabil acestei sarcini. Părinții vă pot ajuta în acest sens. Compoziția "Profesorul meu preferat" trebuie să fie scris conform planului. În acest caz, detaliile importante și elementele obligatorii nu vor fi pierdute.

  • Primul lucru care trebuie abordat în eseu este descrierea instituției școlare. În această parte, ar trebui să vorbim despre cât de confortabil este să fii în școală, ceea ce școala îi place și ce aș vrea să schimb.
  • Al doilea element obligatoriu este descrierea elementelor care provoacă cel mai mare interes. Descrieți aceste activități în detaliu pentru a descoperi complet subiectul.
  • Al treilea element ar trebui să fie o descriere detaliată a profesorului dvs. preferat. Aici puteți spune despre calitățile sale, atitudinea față de elevi, descrierea aspectului.

eseu pe tema profesorilor iubiți

Aceste elemente vă vor ajuta să scrieți un eseu detaliat și de lungă durată, datorită căruia fiul sau fiica vor putea să primească laude și să merite lauda de la profesor.

Compoziția "Profesorul meu preferat" pentru elevii din clasele inferioare

În primele clase, precum și în cele vechi, sarcina celor mai scumpi profesori poate fi inclusă în program. De obicei, eseul "Profesorul meu preferat" de către cei mai tineri studenți este sincer și se toarnă din inimă. Pentru ca un fiu sau o fiica să înțeleagă cum să scrie corect acest tip de lucru, le puteți arăta câteva exemple.

***

Chiar îmi place să merg la școală. În fiecare zi învață ceva nou. Toată lumea este prietenoasă, paznicul îi cunoaște pe toți după nume, iar directorul școlii ne respectă pe fiecare dintre noi. Deci la școală mă simt ca acasă.

Cel mai mult îmi place matematica și educația fizică. Acestea sunt elementele care îmi sunt date foarte ușor. Dar cea mai preferată lecție, aș numi cultura fizică.Un profesor de educație fizică este întotdeauna corect. Nu se ascunde dacă unul dintre noi face ceva rău. Și el întotdeauna laudă dacă sarcina se face corect. Vasili Petrovici este un bărbat de aproximativ cincizeci de ani. Este înalt, are o figură sportivă. Uită-te la ea - imediat devine clar că această persoană se află în educația fizică.

Avem nevoie de mai mulți profesori în școala noastră.eseu despre profesorul tău iubit

Un astfel de eseu "Profesorul meu preferat de educație fizică", fără îndoială, ar fi câștigat laude de la un profesor de clasă sau de profesor, conducând limba și literatura rusă. Băieții și fetele ar trebui să se familiarizeze cu versiunea de mai sus a eseului pentru a scrie sarcina corectă și pentru a obține note mari.

Un eseu despre "profesorii preferați" pentru elevii de liceu

În liceu li se acordă astfel de sarcini. Pentru elevii mai în vârstă de clasa a cincea, vocabularul și vorbirea sunt deja la nivelul în care pot scrie munca perfectă despre profesorul lor preferat. De exemplu, puteți lua următoarea opțiune.

***

Am studiat la școală timp de șase ani. Mă bucur foarte mult că mama și tatăl meu mi-au ales această instituție. Aici am mulți prieteni din clasa noastră și din bătrâni. Și în pereții școlii primesc o mulțime de cunoștințe utile noi, care, probabil, vor fi utile pentru mine la maturitate.

Cel mai mult îmi place lecțiile de "Studii de natură" și "Literatură". Dar am suspiciunea că aceste studii sunt interesante pentru mine în legătură cu profesorii. Îmi plac foarte mult profesorii care predau aceste lecții.

Îmi place Irina Viktorovna, care ne învață literatura. Ea este foarte frumoasă și întotdeauna îmbrăcată la modă. E bine să te uiți. Și când începe să ne citească ceva, emoțiile ei sunt atât de pline încât pare să fie autorul tuturor lucrărilor.

În ceea ce privește elevii, Irina Viktorovna este foarte loială. Nu are niciun student favorit sau iubit. Ea îi tratează pe toți în mod egal. Când cineva nu a învățat acest subiect, ea explică cât de mult o persoană pierde fără să știe. După astfel de cuvinte, vrei să citești și să faci tot ce întreabă.

Cred că Irina Viktorovna este un exemplu de profesor ideal. Aș dori să văd mai mulți profesori în școala noastră.eseu este profesorul meu preferat de educație fizică

Un astfel de eseu "Profesorul meu preferat" este perfect pentru studenții care sunt în vârstă de clasa a cincea. Cel mai important lucru este că această lucrare a fost scrisă din inimă și sinceră. Apoi, profesorul va pune în mod necesar o notă mare.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Eșantion școlar pe tema "Hobby-ul meu"Eșantion școlar pe tema "Hobby-ul meu"
O compoziție este o declarație a propriilor gânduri. Cum să le structurați într-un singur întreg?O compoziție este o declarație a propriilor gânduri. Cum să le structurați într-un singur întreg?
Compoziția-raționament "Care ar trebui să fie profesorul". Sfaturi pentru viitorii…Compoziția-raționament "Care ar trebui să fie profesorul". Sfaturi pentru viitorii…
Cum să scriu un eseu "Școala visurilor mele": idei, opțiuni, sfaturiCum să scriu un eseu "Școala visurilor mele": idei, opțiuni, sfaturi
Cum să scrieți un eseu "Cel mai bun prieten al meu": un plan, sfaturi și sfaturiCum să scrieți un eseu "Cel mai bun prieten al meu": un plan, sfaturi și sfaturi
Cum de a scrie un eseu despre o carte?Cum de a scrie un eseu despre o carte?
Eseu pe tema "Școala mea": cum să scrie interesantEseu pe tema "Școala mea": cum să scrie interesant
Compoziție pe tema "Eroul meu literar preferat": exempleCompoziție pe tema "Eroul meu literar preferat": exemple
Profesor profesor - eseu despre importanța cadrelor didactice în viața noastrăProfesor profesor - eseu despre importanța cadrelor didactice în viața noastră
Cum se scrie un eseu - reguli și cerințe de bazăCum se scrie un eseu - reguli și cerințe de bază
» » Compoziția "profesorul meu preferat" pentru elevi