Cum să scriu un eseu "Școala visurilor mele": idei, opțiuni, sfaturi

Să ne uităm la un subiect interesant și distractiv pentru scrierea unui scurt text, și anume eseu "Școala viselor mele". Este recomandabil să gândiți cu atenție înainte de a începe să scrieți: să dezvoltați un plan, să faceți schițe sau note pe un proiect pe care nu doriți să-l uitați. Imaginați-vă o școală nativă din partea cea mai bună. Să fim de acord că nu vom scrie în text nici o propoziție proastă. Dacă există probleme cu noi, atunci ar trebui să începem mai bine un eseu pe tema "Școala vis "cu tine însuți.

Ce ar trebui să fiu?

În primul rând, amintiți-vă că ați comportat bine recent: colegii jigniți, au înșelat un vecin de birou, au râs la lecție, au părăsit părinții și profesorii? Dacă da, atunci să scriem ce trebuie să ne schimbăm în noi înșine:

  • încercați să învățați mai bine, să ascultați cu atenție profesorii și să faceți teme;
  • fi politicos cu colegii de clasă și nu jignesc pe nimeni;
  • Distribuiți-vă cu toată lumea;
  • Nu fiți obraznici, nu alergați (numai în clasele de educație fizică la cererea antrenorului);
  • fi vesel, intenționat, muncitor, respectuos.

școala viselor mele

Propunem să continuăm lista în mod independent și cel mai important pentru a include în eseul "Școala viselor mele".

Ce vreau să văd în școala mea?

Fiecare student, probabil, visează despre ceva despre școala în care studiază. De exemplu, fetele au dorit mult timp să solicite profesorului să lucreze pentru a deschide un cerc pentru tăiere și coasere. De ce nu scrie despre asta în compoziție? Poate că profesorul sau profesorul dvs. va dori să vă ajute în dorințe bune. școala mea de vis

Băieții, de exemplu, visează să deschidă un cerc de radioamatori, pentru a deveni șeful unui profesor de informatică, care este bine cunoscut în domeniul tehnologiei electronice. Compoziția "Școala visurilor mele" poate deveni un motiv pentru schimbările globale spre bine.

Visez la ocupații neobișnuite

Rar copiii de școală conduc la natură să o studieze. Educația nu vă permite să cereți profesorului să organizeze un marș în pădure. Dar puteți scrie despre această idee în compoziție. Nimeni nu va critica prezentarea dorințelor, dimpotrivă, poate să laude.Visezi că în timpul lecțiilor ar fi interesante jocuri educaționale, chestionare, vizionarea de filme pe această temă? Descrieți toate acestea. Compoziția "Școala viselor mele" nu este doar o descriere a ceea ce doriți să vedeți în clasă, profesori, ci și de formare a activității de gândire. Poate că în viitor veți deveni un scriitor talentat.

Mini-eseu. Ce este?

Profesorul vă poate cere să descrieți pe scurt ceea ce doriți să vedeți la școală. În acest caz, nu trebuie să pictați, să răspundeți la întrebări: ce, de ce, exact, justificați ideea dvs., ce vedeți rezultatele. Este suficient să enumerați în fiecare paragraf toate dorințele. Dar nu uitați că nu scrieți o listă, ci o mini-lucrare "Școala viselor mele". Să dăm un exemplu mic:

eseu pe tema școală de vise

"Vreau ca profesorii și colegii mei să știe despre ce visez, și eu visez să am prieteni la școală, ascultând profesorii". Pentru mine, este important ce fel de atmosferă este locul unde petrecem în fiecare zi.

Lăsați în școala noastră să fie confortabilă, ușoară și mereu sărbătoare. Promit că voi fi gata pentru lecții, politicos cu colegii mei, ascultători.

Va fi bine dacă în școala noastră va exista un cerc de amatori radio, o piscină, un teren de joacă pentru cursuri de educație fizică, un parc pentru odihnă la o pauză.

În ciuda faptului că școala noastră nu are nici unul dintre cele de mai sus, rămâne pentru mine cel mai bun! "

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Eșantion școlar pe tema "Hobby-ul meu"Eșantion școlar pe tema "Hobby-ul meu"
Scriem un eseu pe tema: "Descrierea Monumentului Culturii"Scriem un eseu pe tema: "Descrierea Monumentului Culturii"
Compoziția-raționament "Care ar trebui să fie profesorul". Sfaturi pentru viitorii…Compoziția-raționament "Care ar trebui să fie profesorul". Sfaturi pentru viitorii…
Cum să scriu un eseu "Hobby-urile mele"?Cum să scriu un eseu "Hobby-urile mele"?
Cum să scrieți un eseu "Cel mai bun prieten al meu": un plan, sfaturi și sfaturiCum să scrieți un eseu "Cel mai bun prieten al meu": un plan, sfaturi și sfaturi
Cum de a scrie un eseu despre o carte?Cum de a scrie un eseu despre o carte?
Scrierea despre mama: cum să scrie, sfaturi, exempleScrierea despre mama: cum să scrie, sfaturi, exemple
Eseu pe tema "Școala mea": cum să scrie interesantEseu pe tema "Școala mea": cum să scrie interesant
Compoziție pe tema "Eroul meu literar preferat": exempleCompoziție pe tema "Eroul meu literar preferat": exemple
Compoziție pe tema "Școală" cu exempleCompoziție pe tema "Școală" cu exemple
» » Cum să scriu un eseu "Școala visurilor mele": idei, opțiuni, sfaturi