Cât de mult este aurul în medalia de aur olimpic? Greutatea medaliei olimpice

Medalia olimpică este un premiu cu cea mai înaltă demnitate, fiecare atlet visează despre el. Cu toate acestea, oamenii obișnuiți sunt cei mai interesați de întrebarea cât de mult aur în aur Medalie olimpică și de ce constă deloc. Să încercăm să înțelegem că mărimea, compoziția și designul premiilor au variat de la an la an, de la Jocurile Olimpice la Jocurile Olimpice.

cât de mult aur în medalia olimpică de aur

Dezavantaj istoric

În primul rând, trebuie remarcat faptul că medalia olimpică nu ar trebui evaluată în primul rând pe conținutul său material. Totuși, acest premiu poartă un sens mai uman și mai larg și este perceput ca un aliaj de nobilime, curaj, putere de spirit și voință. Toate aceste calități fac o persoană un sportiv. O medalie - este doar o modalitate de a încuraja realizările sale. S-a stabilit inițial că fiecare oraș gazdă care găzduiește Jocurile Olimpice va fi implicat în dezvoltarea și fabricarea de premii. În același timp, Comitetul Olimpic face o serie de cerințe:

1. Medaliile trebuie să aibă un diametru de cel puțin 60 mm și o lățime de cel puțin 3 mm.
  2. Premiile de aur și argint ar trebui să fie făcute dintr-un aliaj metalic, în timp ce ar trebui să fie 92,5% argint.
  3. Premiile de aur ar trebui să aibă o acoperire de aur, astfel încât aurul să nu fie mai mic de 6 grame.

Astfel, devine clar cât de mult aurul în medalia olimpică de aur este de numai 6 grame, în timp ce restul este de argint.

Ce a fost - ce a devenit

Primele jocuri olimpice au avut loc încă din anul 776 î.Hr. Concursuri sportive au avut loc în onoarea eroului miturilor lui Hercules, în timp ce el nu a câștigat premii pentru victoriile sale în luptă și pancarie (luptă între mână). Tradiția acordării medalilor a apărut deja în epoca modernă, când primul Congres Olimpic a adoptat o decizie corespunzătoare în 1894. Toate cerințele, regulile, principiile de recompensare au fost clar descrise în Carta olimpică. Primul și al doilea câștigător au primit premii din argintul testului 925, cel de-al treilea câștigător a primit bronz, iar câștigătorul - o medalie care a fost acoperită cu aur. Chiar și atunci, parametrii au fost determinați: greutatea și compoziția premiilor, precum și întrebarea cât de mult aur a fost în medalia olimpică de aur.

greutatea medaliei olimpice

Cum s-au schimbat recompensele

Primele jocuri moderne au avut loc în 1896 la Atena. Apoi, câștigătorii au primit premii de argint, iar al doilea au fost premiați cu premii de cupru. În Grecia, au fost desenate 43 de premii, iar designul lor a fost elaborat de Jules Chaplin, iar greutatea medaliei olimpice a fost de numai 47 de grame. Cele mai neobișnuite premii au fost premiate la următoarea Olimpiadă, în 1900, care a avut loc la Paris. Designerul Frederic Vernon, pentru prima dată în istoria olimpică, a oferit medalii rectangulare, pe o parte a cărora a fost descrisă zeița victoriei, Nick, iar pe de altă parte - un atlet. În aceste jocuri a început tradiția de a acorda medalii de aur, argint și bronz.

Greutatea medaliei olimpice se schimba în mod constant: de exemplu, la Jocurile din 1904 și 1908 a fost cea mai mică și a fost de numai 21 de grame. Pentru comparație: medaliile la concursurile de iarnă din Vancouver au cântărit 576 de grame, iar în Soci - 585 de grame, care este considerat un record absolut al Jocurilor.

Inovații și idei

cât de mult o medalie olimpică

Desigur, pentru totdeauna Mișcarea olimpică nu era fără nuanțe și incidente diferite. Să presupunem, pentru Jocurile Olimpice de Iarnă de la Vancouver, organizatorii au decis să facă medalii din materii prime secundare. Acest lucru a fost făcut pentru a îmbunătăți situația de mediu pe Pământ și, prin urmare, medaliile olimpice au fost create din deseurile electrice. Și aceasta a permis Canadei să economisească semnificativ pe Jocuri. Este demn de remarcat faptul că fiecare premiu a avut o gravură proprie, adică nu a primit medalii nici unui atlet.

Cum rămâne cu compoziția?

Compoziția medaliei olimpice sa schimbat, de asemenea. Deci, cea mai mică greutate și cea mai mare parte a aurului în compoziție a fost premiul la Jocurile Olimpice din Londra în 1908. La jocurile de la Albertville, în 1992, s-au făcut premii din sticlă manuală, iar ca cadru a fost folosit aur. Și doi ani mai târziu, când Jocurile s-au desfășurat în Norvegia, la Lillehammer, au fost create premii de granit, cauzate de dorința designerilor de a sublinia dragostea norvegienilor pentru natură.

Caracteristici ale creației

Pe lângă întrebarea despre cât de mult este aurul în medalia olimpică de aur, mulți se întreabă cum sunt creați și aprobați. Deci, crearea de premii pentru Jocurile din Soci a fost angajată în fabrica de bijuterii "Adamas", iar pentru prima dată în istoria mișcării olimpice fabricarea a fost gestionată de o organizație privată. De exemplu, pentru toate Jocurile desfășurate în orașe engleze, au fost create medalii mentă de stat.

compoziția medaliei olimpice

Crearea de medalii pentru Jocurile Olimpice este un proces consumator de timp în care responsabilitatea și acuratețea fiecărei etape joacă un rol important. Mulți au fost interesați de cât de mult aur a fost în medalia olimpică de la Sochi, pentru că aici au fost cele mai impresionante în dimensiune. Deci, în premiul de aur au fost 565 de grame de argint (testul 960) și 6 grame de aur (testul 999). Acești indicatori corespund cerințelor minime stabilite de CIO. Argintul și bronzul au fost compuse 100% din acele materiale care trebuiau să fie în compoziția lor, și anume: 525 grame de argint și 460 de grame de bronz. Astfel, simbolismul medaliilor constă în faptul că cea mai grea și cea mai scumpă este recompensa de aur, care devine mai dificilă pentru atlet. În total, aproximativ trei kilograme de aur, două tone de argint și 700 de kilograme de bronz au fost cheltuite pentru producerea de premii pentru Jocurile din Soci.

Cât costă?

cât de mult aur în medalia olimpică

Desigur, crearea de premii olimpice pentru stat - aceasta este o investiție destul de mare de fonduri. Prin urmare, mulți se întreabă cât costă o medalie olimpică. Acest lucru poate fi înțeles dacă estimăm cât de mult aceste state sunt dispuși să plătească sportivilor lor pentru premiile primite. Luați în considerare indicatorii bazați pe Jocurile Olimpice de Iarnă din Soci. Majoritatea banilor pentru o medalie de aur au fost pregătiți să ofere Azerbaijan, Kazahstan, Letonia - în consecință, 510000 dolari, 250.000 dolari, 193.000 dolari. În Rusia, primele au fost de 115.600 de dolari. Astfel, medaliile olimpice sunt valoroase în sine ca o realizare sportivă, dar în plus față de ele puteți obține bonusuri bune, ceea ce înseamnă că sportivii au ceva de luptat.

Dosarele olimpice

cât de mult cântărește o medalie olimpică?

La fel ca în orice competiție sportivă, în timpul Jocurilor Olimpice, înregistrările sunt stabilite nu numai de sportivi, ci și de organizatori. De exemplu, cea mai mică greutate și cea mai pură din punct de vedere al compoziției au fost premiile acordate la Londra în 1908. Pentru fabricarea lor sa folosit aur curat, iar acesta a fost singurul moment din istoria Jocurilor Olimpice. Este suficient să le priviți să înțeleagă cât de mult cântărește medalia olimpică din acel moment. Au fost stabilite noi înregistrări în Vancouver: medalii cântărind 576 de grame au fost bătute la aceste competiții. Cel mai mare diametru a fost în medaliile din Turinul Olimpic: premiile erau similare cu CD-urile, au avut o tăietură neobișnuită pentru bandă și păreau destul de impresionante, cântărind 469 de grame. Singura abatere de la forma rotundă a fost premiul sub forma unui dreptunghi, care a fost acordat în 1900 la Paris. Astfel, la fiecare sport, în special Jocurile Olimpice - este un eveniment mult-așteptat, atunci când este posibil să se aprecieze modul în care statul și posibilitatea de sportivi și de calificare și capacitatea de organizare țări care au găzduit aceste importante pentru competiția mondială.

Când este Ziua Olimpică Internațională? Vom afla!Când este Ziua Olimpică Internațională? Vom afla!
Cum aprinde flacăra olimpică jocurile moderne?Cum aprinde flacăra olimpică jocurile moderne?
Cât cântă medalia de aur olimpică? Compoziția medaliei olimpice de aur. Cât costă o medalie de aur…Cât cântă medalia de aur olimpică? Compoziția medaliei olimpice de aur. Cât costă o medalie de aur…
Și știi de ce Jocurile Olimpice se numesc "Olimpice"?Și știi de ce Jocurile Olimpice se numesc "Olimpice"?
Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?
Medalii de aur ale Jocurilor Olimpice: totul despre cel mai înalt premiu al sportului olimpicMedalii de aur ale Jocurilor Olimpice: totul despre cel mai înalt premiu al sportului olimpic
Care este componența medaliilor olimpice?Care este componența medaliilor olimpice?
Olimpiadă-1980: dispunerea medaliei, care a coborât în ​​istorieOlimpiadă-1980: dispunerea medaliei, care a coborât în ​​istorie
Carta olimpică - baza mișcării olimpiceCarta olimpică - baza mișcării olimpice
Tatyana Lebedeva este campion olimpic. biografieTatyana Lebedeva este campion olimpic. biografie