Michael Johnson: biografie și realizări ale marelui atlet

Dacă acest sportiv a fost ales de către formatori în tehnica de a alerga, el nu ar trece o singură selecție. Deși viteza de mișcare a fost mult mai rapidă decât colegii lor și nu numai. Realizarea sa mondială de 200 de metri a fost bătută doar de Usain Bolt (Jamaica) în 2008 la Jocurile Olimpice de la Beijing. Și 400 de metri de aur a avut loc până în 2016, în timp ce în atletul Rio de Janeiro din Africa de Sud, Vaide van Nierkerk nu a îmbunătățit această realizare cu 15 sute de secundă.

Deci, despre cine vorbim? Totul este cunoscut de Michael Johnson, atlet din America. Stilul carierei sale surprinde încă analiștii (în timp ce trunchiul de rulare spate a fost respinsă, iar pașii nu sunt foarte lungi), mulți încă nu înțeleg cum în acest stil poate fi rulat, să nu mai vorbim de stabilirea unor realizări ale lumii. Dar totuși, acest lucru rămâne un fapt, în ciuda reproșurilor repetate ale tehnicii atletului.

Michael Jonson

Fapte din biografie

Michael Johnson sa născut la 13 septembrie 1967 în orașul Dallas (Texas, SUA). El a fost cel mai tânăr dintre cei cinci copii din familie. Tatăl său era un șofer simplu de camion, iar mama lui era profesoară la o școală locală. Ca un copil, Michael Johnson purta ochelari mari cu bordură neagră, frecventează cursuri suplimentare pentru copiii talentați și visa să devină arhitect. El a fost tachinat cu un "botanist" și umilit pentru a evita sporturile de echipă. Dar în disciplinele care rulează pe distanțe scurte și medii, el nu era egal, nu numai între colegi, ci și printre alergători mai în vârstă.

Primii pași în sporturile mari

Dupa ce a castigat doua sute de metri in competitiile districtuale, Michael a prins ochiul antrenorului legendar Clyde Hart, care si-a apreciat inteligenta, caracterul si diligenta. Așa că a început o pregătire și o pregătire serioasă la o școală superioară din Baylor. În 1986, Michael Johnson în cursa de 200 de metri a stabilit o înregistrare națională de liceu de 20.41 secunde. Acest lucru ia dat dreptul să vorbească la Jocurile Olimpice de la Seul în 1988, dar din cauza rănirii am avut de pierdut acest eveniment grandios.

Michael alergător jonson

Realizări sportive

În 1990, Michael Johnson a absolvit cu onoare Universitatea din Baylor și a câștigat o marcă de 200 de metri (20,54 secunde) la Jocurile Goodwill din Seattle (SUA). În anul următor, a câștigat la primul său Campionat Mondial de Atletism, toate la aceeași distanță - 200 de metri (20,01 secunde) în Tokyo (Japonia). Și a venit a doua olimpiadă în cariera lui Michael - 1992, Barcelona (Spania). Dar chiar și aici au fost incidente. După ce a primit otrăvire alimentară, Michael Johnson nu a reușit să finalizeze competiția în coroana sa la acel moment de 200 de metri. Dar, după ce a avut timp să-și revină și să-și câștige forța, Michael a mai luat aurul olimpic la releu de 4x400 de metri.

În 1993, după ce a câștigat distanța de 400 de metri, la campionatul național la Eugene Michael a participat la următorul campionat mondial la Stuttgart (Germania). Acolo el a primit din nou aur pe 400 de metri (43.65 secunde) și în releu de la patru la patru sute de metri. Michael Johnson cu echipa a stabilit un record mondial - 2 minute 54.29 secunde. Și atletul pe cercul său câștigător în această cursă releu a arătat cel mai bun rezultat în istoria de a alerga o rundă pe stadion - 42.94 secunde! Nimeni din istorie nu a reușit acest lucru. În 1994, el a câștigat toate începutul la marca de 400 de metri. El și-a stabilit recordul personal pentru 100 de metri - 10,09 secunde. După ce a câștigat jocurile Goodwill în Sankt Petersburg pentru 200 de metri și în releu 4x400 de metri a fost acordat Jesse Owens (de două ori în cariera sa).

Sezonul din 1995 a fost plin de succese. Câștigarea toate medaliile din cele 200, recorduri mondiale la 400, 4x400 metri, la campionatele naționale din Sacramento, Michael Johnson, repetând același lucru și la Campionatele Mondiale de la Gothenburg (Suedia), a abordat la aceste distanțe. Pe dvuhsotmetrovke rata Michael a avut nu suficient, el a fugit timp de 19,79 secunde (record mondial - 19.72 secunde - în momentul în care a fost stabilit italian Pietro Mennea în Mexico City în 1979). Înainte de înregistrare de 400 de metri, a existat și un pic - doar o zecime de secundă. Michael Johnson, un sprinter cu o tehnică neobișnuită, le-a alerga timp de 43.39 secunde (record mondial la această distanță a fost la Countryman din SUA, Butch Reynolds - 43.29 secunde). Și aici sunt legendarul Jocurile Olimpice din 1996 - în Atlanta, SUA.

michael jonson atlet

IAAF a adresat o petiție Comitetului Olimpic, astfel încât, în cadrul lui Michael Johnson, aceștia au făcut special cursele pentru a-și putea restabili forța între 200 și 400 de metri. Organizatorii au fost de acord cu aceste condiții și nu pentru nimic. Michael Johnson, un alergător internațional, a câștigat ambele distanțe și a stabilit un record mondial la două sute de metri (a doua oară într-un an) - 19,32 secunde. Și în 1999 în Sevilia (Spania) la Campionatele Mondiale, Michael a depășit în cele din urmă performanța și un record de 400 de metri - 43,18 secunde. La această distanță Michael a câștigat mai mult de 50 de victorii la rând! Tot în 2000, în Sydney, a luat două aururi - 400 și 4x400 de metri, și și-a terminat megakaryeru-ul sportiv.

Viața legendarului atlet astăzi

Acum, Michael Johnson locuiește în California cu soția și doi copii. A comentat atletism la televizor. Este curatorul tinerilor sportivi și proprietarul companiei sale în domeniul managementului sportiv. În istoria sportului, realizările sale vor fi amintite de mult timp atât de sportivi, cât și de numeroși fani.

Hussein Bolt - biografia celei mai rapide persoane de pe planetăHussein Bolt - biografia celei mai rapide persoane de pe planetă
Usain Bolt. Viteza maximă a alergătoruluiUsain Bolt. Viteza maximă a alergătorului
Reportaj mondial de 100 de metri: istorie, rezultate.Reportaj mondial de 100 de metri: istorie, rezultate.
Record-atlet Ben Johnson (Ben Johnson)Record-atlet Ben Johnson (Ben Johnson)
Carl Lewis: o scurtă biografie a sportivului, realizări și povestiri din viațăCarl Lewis: o scurtă biografie a sportivului, realizări și povestiri din viață
Yuri Borzakovskiy - alergător, antrenor și DJYuri Borzakovskiy - alergător, antrenor și DJ
Evgeny Lukyanenko este un atlet rus, un vultur pol și un participant repetat la Jocurile OlimpiceEvgeny Lukyanenko este un atlet rus, un vultur pol și un participant repetat la Jocurile Olimpice
Thompson Jenny - steaua înotului mondialThompson Jenny - steaua înotului mondial
Elena Soboleva: realizări sportive și biografieElena Soboleva: realizări sportive și biografie
Pietro Mennea este un sprinter legendar. Biografie, realizări, înregistrări, carierăPietro Mennea este un sprinter legendar. Biografie, realizări, înregistrări, carieră
» » Michael Johnson: biografie și realizări ale marelui atlet