Despre cât durează meciul de hochei

Reglementarea meciului de hochei are propriile sale particularități. Ele au fost formate treptat, pentru mai mult de 200 de ani de istorie a acestui joc popular în multe țări ale lumii.

din hochei istorie pe gheață

În ciuda faptului că în lucrările de grafică medievală europeană și de pictură există mai multe imagini pe care oamenii joacă într-un joc bine-cunoscut pentru noi, locul de naștere al hocheiului este considerat a fi Canada. Întrebarea cât durează meciul de hochei, puțini oameni îngrijorați în zorii nașterii acestui sport. Oamenii au jucat hochei pentru plăcerea lor și până când s-au plictisit. Dar sursele istorice ne-au spus data primei competiții de hochei, care a avut loc la 3 martie 1875 la "Victoria" din Montreal. Și odată cu începerea competițiilor oficiale a început să conteze cât durează meciul de hochei. Primul set de reguli ale jocului de hochei, care a venit la noi, a fost stabilit, adoptat și tipărit în 1886. În viitor, jocul de hochei a câștigat rapid popularitate și pe tot parcursul secolului al XX-lea sa răspândit în întreaga lume emisfera nordică. În mod tradițional, în hochei au existat două școli - canadiene și europene. Iar competiția dintre ele a contribuit la dezvoltarea acestui sport. Turneul de hochei a devenit unul dintre punctele principale ale programului Jocurilor Olimpice de iarnă.cât timp este jocul de hochei

Durata meciului de hochei

Între timp, regulamentul duelului de hochei nu a fost universal pentru diferite țări și țări părți ale lumii. În Europa și America, la începutul secolului, sa deosebit în mod semnificativ. Durata meciului de hochei a fost ușor de determinat dacă jocul a permis un rezultat al remiză. În acest caz, jocul consta în trei perioade de timp de douăzeci de minute, cu două pauze de cincisprezece minute între ele. Numai timpul curat a fost luat în considerare, timpul a fost contorizat de cronometru și oprit când arbitrul a oprit jocul din anumite motive.câte minute are ultimul meci de hochei

Joc pentru a câștiga

Dar această practică nu a fost acceptabilă pentru turnee mari, cu un număr mare de echipe participante. Rezultatele negative ale meciurilor ar duce la prelungirea concurenței până la infinit. În plus, jocul a început să-și piardă claritatea și dinamismul. Prin urmare, practica competițiilor de hochei din întreaga lume a ajuns treptat la necesitatea de a juca pentru un anumit rezultat, dezvăluind câștigătorul meciului. Rezultatul obținut a încetat să aranjeze atât spectatorii, cât și participanții la concursuri. În consecință, răspunsul la întrebarea cât durează jocul de hochei, și-a pierdut unicitatea. Meciul a început să continue până când câștigătorul a fost identificat. În baza reglementărilor au existat toate aceleași trei perioade de douăzeci de minute. Dar dacă s-au încheiat la egalitate, echipele li s-au oferit timp suplimentar. O perioadă suplimentară se numește ore suplimentare. Durata lui este de zece minute. Joacă înaintea primei mașini de spălat. Pentru a ascuți jocul, pe teren de pe fiecare parte pot fi patru jucători în loc de cinci. Aceasta dă dinamismul jocului și schimbă construcțiile tactice stabilite. În conformitate cu regulamentul Ligii Hockeyului Continental, dacă timpul suplimentar nu a dezvăluit câștigătorul, atunci echipele continuă să clarifice relația prin aruncări libere - gloanțe. Primele trei din fiecare echipă, apoi victoria. Și în acest caz, doar pucul final depinde de cât durează meciul de hochei. Bullitts arata impresionant, dar inca in jocurile decisive sunt acceptate fara ei.durata meciului de hochei

Turnee de turnee

Jocul extrem de ascuțit și expresiv este dobândit în etapa finală a campionatului de hochei continentali. Acest joc este "în mișcare", echipa care pierde este eliminată din participarea la alte competiții. Prin urmare, răspunsul la întrebarea cât durează jocul de hochei în playoff este complet imprevizibil. Situația este complicată în mod semnificativ de faptul că în această parte a regulamentului turneului exclude executarea aruncărilor libere. Dacă timpul suplimentar nu dezvăluie câștigătorul, atunci după pauză este prevăzut un alt timp suplimentar. Numărul lor nu este limitat. Jocul va continua până la victorie. Prețul unui puc abandonat în ultima parte a fiecărui meci poate fi foarte ridicat. Jocul are adesea un caracter vâscos și este întârziat din cauza fricii că jucătorii fac o greșeală și dau inamicului șansa de a face o aruncare decisivă. De aceea meciurile din playoff sunt atat de obositoare atat pentru jucatori cat si pentru fani.cât durează meciul de hochei

Înregistrați KHL

Cel mai lung meci de hochei din istoria Ligii Hockeyului Continental a avut loc pe 21 martie 2014 la Praga, în meciul de sferturi de finală al playoff-ului. Jocul dintre echipele "Lion" și "Donbass" a încheiat în minutul 127 victoria "Donbass". Meciul sa încheiat în a șaptea perioadă cu un scor de 3: 4. Acesta este, în momentul de față, răspunsul final la întrebarea câte minute durează meciul de hochei. Nu există nicio îndoială că acest record va fi în mod necesar depășit. Dar când se întâmplă acest lucru - puteți ghici doar.

Igor Makarov, jucător hochei: biografie, fapte din viațăIgor Makarov, jucător hochei: biografie, fapte din viață
Fie că este gheață, sau Unde este locul de naștere al hocheiului?Fie că este gheață, sau Unde este locul de naștere al hocheiului?
Despre ce sunt playoffs în hocheiDespre ce sunt playoffs în hochei
Despre ce sunt gloanțele în hocheiDespre ce sunt gloanțele în hochei
Caracteristicile echipamentului în hochei. Care este litera A pe formularul de hochei?Caracteristicile echipamentului în hochei. Care este litera A pe formularul de hochei?
Câte minute sunt în hochei? Răspuns ambiguuCâte minute sunt în hochei? Răspuns ambiguu
Hochei pe hârtie. Cel mai mare cont în hocheiHochei pe hârtie. Cel mai mare cont în hochei
Serghei Plotnikov - jucător de hochei din Khabarovsk. Biografie și realizări sportiveSerghei Plotnikov - jucător de hochei din Khabarovsk. Biografie și realizări sportive
Cluburile NHL: istoria ligii de hochei de peste măriCluburile NHL: istoria ligii de hochei de peste mări
Berdnikov Serghei - legenda "Vanguard"Berdnikov Serghei - legenda "Vanguard"