Miklos Feher: cauza morții și istoria carierei unui jucător talentat de fotbal

Miklos Feher este un binecunoscut jucator de fotbal profesionist maghiar care a jucat in pozitia de atacant in astfel de cluburi portugheze precum Porto, Salgeirush, Braga si Benfica. Pe 25 ianuarie 2004, Miklos Feher a murit de stop cardiac în timpul unui meci între Vitoria de Guimaraes și echipa lui Benfica. Acest precedent a provocat un răspuns public larg. Cauza decesului lui Miklos Feher a fost studiată și discutată timp de mai multe luni.

Cum se poate întâmpla acest lucru, pentru că absolut toți jucătorii sunt supuși unui examen medical complet înainte de fiecare meci. Aparent, experții portughezi au trecut cu vederea pe Fekher, ceea ce a condus la un rezultat fatal chiar în timpul meciului de fotbal.

Feher cu coechipierii

Cea mai mare parte a carierei sale de fotbal, Miklós, a petrecut în Portugalia, reprezentând cele patru cluburi de mai sus. În Premier League, a jucat 80 de meciuri și a devenit autorul a 27 de goluri. În perioada 1998-2003 a reprezentat echipa națională a Ungariei la turnee internaționale - a avut 25 de meciuri și a marcat 27 de goluri.

Biografie, cariera de fotbal

Miklos Feher a fost născut 20 iulie 1979 în Veszprém (Ungaria). Feher a început cariera în echipa de tineret a clubului maghiar „Gyor“. Aici a debutat în 1995, mai târziu a jucat pentru club până în 1998. Vorbind în campionatul maghiar, Miklos a fost unul dintre jucătorii cei mai talentați și mai promițători. Are mulți asistenți și goluri în contul său.

Statisticile excelente ale atacatorului au atras atenție din partea diferitelor cluburi europene. Primii au fost cercetași ai clubului "Porto", care i-au oferit lui Feher un contract profesional.

Miklós Feher atacant maghiar

În perioada 1998-2002 a fost jucător de la Porto, dar a petrecut cea mai mare parte a timpului închiriat de la Salgeirush și Braga. În total, pentru "albastru-alb" a jucat 13 meciuri și a marcat două goluri marcate. Ca parte a "Salgueru" a avut 14 meciuri și a emis 5 goluri (sezonul 1999/2000), iar în anul următor a cucerit campionatul portughez, vorbind pentru "Braga" - 26 meciuri și 14 goluri.

Experții observă că sezonul 2000/2001 este cel mai bun din cariera atacantului maghiar. În perioada 2002-2004 a avut o mare carieră ca membru al Benfica, unde a marcat de 7 ori în 29 de runde jucate.

Cariera internațională a jucătorului de fotbal

10 octombrie 1998, Miklos Feher a debutat pentru echipa națională a Ungariei, în runda de calificare pentru calificativul Euro 2000 împotriva Azerbaidjanului. Feher a venit pe teren în minutul șase, înlocuindu-l pe compatriotul rănit Ferenc Horvath. Meciul sa încheiat cu victoria necondiționată a Ungariei, Feher a marcat ultimul patru gol (4-0 victorie).

La numărul 9

11 octombrie 2000 Miklos a marcat un hat-trick în meciul cu echipa națională a Lituaniei (victoria 6-1). În general, strikerul a jucat 25 de meciuri (7 goluri) la nivel internațional.

Realizări de fotbal

Ca un jucător, „Porto“, a câștigat două trofee Feher - o Cupa portughez și Super Cupa 1998-1999 Portugalia 1998. Ca parte a „Benfica“ Miklos Feher a devenit proprietarul postum Cupa Portugaliei 2004.

Moartea lui Miklos Feher pe terenul de fotbal

25 ianuarie 2004 a sosit Feher cu echipa din Guimaraes pentru a juca meciul din etapa a 19-a portughez Premier League împotriva clubului „Vitoria de Guimaraes." În minutul 59, Miklos Feher a intrat pe teren ca un substitut pentru Joao Pereira. În ultima jumătate de oră de joc, Mikloshl Feher a demonstrat fotbal de înaltă clasă, efectuând atacuri aspre asupra porții adversarului. În minutul 90 al meciului, Feher a acordat asistență lui Fernando Aguiar, iar Benfica a deschis în cele din urmă scorul în meci. Următorul minut al meciului a fost marcat de un avertisment pentru atacantul ungar - Feher a primit un cartonaș galben pentru a împiedica atacul adversarului. După ce judecătorul a prezentat la el „cartonaș galben“, Miklos a zâmbit și a ajustat mâna coafura ta. După ce a condus câțiva metri spre centrul terenului de fotbal, atacantul maghiar sa oprit brusc și sa aplecat în mersul următor. După ce a stat timp de două secunde, Feher a căzut pe peluza câmpului. După câteva secunde de el coechipierii indoite, arbitrul și personalul medical. Timp de câteva minute, inima a fost încă bate fotbalist, dar atunci când scena a fugit înainte „roșu“ Tomo Šokota, Miklos nu mai respira.

Miklos Feher împreună cu echipa

Cauza morții

Miklos Feher efectuat imediat de pe teren pe targă din patronaj masina ambulanta (reanimobl). După 18 minute, după care se încadrează Kicker a fost dus la o clinica medicala Nossa Lady si Oliveira Guimaraes. Peste atletul s-au făcut încercări repetate de a resuscita inima. Toate acestea au durat o oră.

Când personalul medical sa luptat pentru viața atletului maghiar, jucătorii din Benfica și Vitoria de Guimaraes s-au aglomerat în spatele ușilor spitalului, precum și conducerea lor. Moartea lui Miklos Feher a venit la ora locală la ora 23:10 - 90 de minute după moartea clinică.

După un studiu atent al istoricului medical al lui Feher, a devenit cunoscut faptul că el a fost distrus de boala cardiacă ereditară, numită cardiomiopatie hipertrofică (boala dominantă autosomală a peretelui ventricular). Cu alte cuvinte, cauza morții lui Miklos Feher se explică prin faptul că unul din ventriculele inimii lui Feher era foarte mare. În acest caz, este interzisă implicarea în sporturi profesionale.

La ora locală 23:40, directorul clinicii a anunțat cauza morții lui Miklos Feher. După cum a devenit cunoscut mai târziu, medicii știa că jucătorul nu poate fi salvat, dar au continuat să lupte pentru viața lui, pentru că ei nu au crezut că orice poate fi fatală.

Miklós Feher atacant

doliu

Clubul de fotbal Benfica a pierdut un jucător de fotbal talentat și promițător, care a murit la vârful faimosului său sportiv. Câteva mii de oameni au sosit la noul stadion Benfica din Lisabona pentru a onora memoria atletului. Echipa națională de fotbal a Ungariei sa alăturat acestui eveniment. La 29 ianuarie, a fost îngropat un fotbalist.

Moartea în domeniul lui Miklós Feher a dus la o mulțime de conflicte sociale în lumea sportului. După această tragedie, multe cluburi au început să studieze mai bine starea de sănătate a jucătorilor lor.

Pericolul fotbalului sau moartea pe terenul de fotbalPericolul fotbalului sau moartea pe terenul de fotbal
Diego Costa - talent, ce altceva să căutațiDiego Costa - talent, ce altceva să căutați
Nuno Gomes: toate cele mai interesante despre legenda "Benfica"Nuno Gomes: toate cele mai interesante despre legenda "Benfica"
Andrei Karyaka: carieră în Ucraina, Rusia, PortugaliaAndrei Karyaka: carieră în Ucraina, Rusia, Portugalia
Portarul echipei naționale de fotbal a Rusiei Stanislav Kritsyuk: biografie și statisticiPortarul echipei naționale de fotbal a Rusiei Stanislav Kritsyuk: biografie și statistici
Oscar Cardozo: biografia succesuluiOscar Cardozo: biografia succesului