Tragedia din ring sau Cine este Roman Simakov?

Sporturile profesioniste nu sunt numai activități fizice nebune, ci și un risc enorm nu numai de a pierde sănătatea, ci și de a-și pierde viața. Pentru marele regret pentru noi toți, această lume este uneori lăsată de oameni tineri și demni datorită confluenței împrejurărilor tragice. Un astfel de sportiv renumit, care nu era destinat să trăiască până la o vârstă foarte înaintată, era Roman Simakov, un boxer cu abilități remarcabile. Despre el și vorbi în detaliu în articol.

Informații scurte despre luptător

Roman Simakov sa născut la 28 martie 1984 în orașul siberian Kemerovo (Federația Rusă). În timpul vieții sale destul de scurt a reușit să realizeze o mare: el a fost campion al Asiei pe box pentru versiunea WBC a prestigiosului, clasat pe locul al optulea în lista de aceeași organizație de box din lume, a luat poziția a treia în clasamentul Rusiei, și a fost șaptezeci și patra rang în lume. A jucat în categoria ușoară a grupei și a fost cu mâna dreaptă.Simul lui Roman

Carieră în sporturile amatori

Roman Simakov a venit la box la vârsta de 14 ani. Și, literalmente, un an mai târziu a reușit să devină cel mai bun din turneele all-ruse, care în acel an au avut loc la Kemerovo și Rubtsovsk. În 2000, luptătorul a câștigat campionatul rus printre militari, datorită cărora a primit dreptul de a vorbi la campionatul principal al țării, care a avut loc la Kursk. La acel turneu s-au adunat cei mai puternici boxeri ai statului. Roman Simakov a avut patru lupte și a devenit campion. Acest succes ia permis să meargă la Campionatele Europene în 2000. Și trebuie spus că supremația Lumii Vechi a fost supusă și Rusiei - el a fost cel mai bun dintre boxeri, a cărui vârstă nu a depășit 17 ani.

În anul următor atletul a devenit campion al Rusiei, iar în 2002 a devenit câștigătorul aceluiași turneu. La Cupa țării, boxerul a luat cel de-al doilea loc onorabil.

Din 2003, Roman Simakov a fost activ în rândul adulților acționează și aproape imediat a câștigat turneul internațional în Kemerovo și a luat „argintul“ la Campionatul de iarnă din Rusia, printre boxeri la 23 de ani, pentru care a primit titlul de maestru al sportului.

În 2004, sportivul a câștigat competițiile din Districtul federal siberian și turneul all-rus.

În 2007, Roman Simakov - boxer cu tehnica excelenta - a mers pe o tabără de antrenament lung în Germania, unde a sparred activ cu sportivii profesioniști înalt nivel mondial.

În total, în eroii noștri amatori, am condus 210 de dueli, dintre care 185 a câștigat, iar 120 înaintea programului.romanul boxer Simakov

Cariera în pro

Roman Simakov, boxerul a cărui fotografie este dată în articol, a intrat pentru prima oară în ring ca profesionist în 2008 în Ekaterinburg. Deja în prima luptă, și-a bătut adversarul în cel de-al doilea minut de trei minute. În același an, luptătorul era în Germania de trei ori pentru a desfășura tabere de antrenament extrem de importante cu actualii campioni mondiali.

În 2009, rusul a luptat cu boxerul kazah datorită asistenței legendarului Kostya Tszyu. Roman a câștigat în mod confident oponentul și a luat cupa Alexandra Tikhonova.

Prima luptă pentru titlu

În iulie 2009, Simakov a luptat pentru titlul de campion baltic cu Vasily Lepikhin, care nu a avut înfrângeri la acel moment. În primul tur, Roman a fost mai bun, dar în al treilea a fost bătut, iar după întâlnire a pierdut o decizie arbitrară separată.

2010 sa dovedit a fi saturat pentru Simakov. El a jucat de trei ori în meciurile internaționale și de două ori în rating. În toate aceste întâlniri, el a reușit să câștige, iar în timpul verii a ținut tabăra de pregătire în Ghana. Văzând boxul în Africa, Roman a ajuns la concluzia că ar trebui să luăm un adversar de pe acest continent și, ulterior, să avem un meci de succes cu un reprezentant al elitei de box din Africa.dragoste simakov boxer viața personală

Succes de succes

În primăvara anului 2011, romanul sa întâlnit cu kenyanul Douglas Otieno. Lupta a avut loc într-un format de douăsprezece rânduri, deoarece centura WBC Asia era în joc. Rusul putea câștiga de la adversar și a devenit campion.

După această bătălie, Simakov a co-antrenat cu boxeri remarcabili precum Karo Murat, Arthur Abraham și altele.

tragedie

Roman Simakov este un boxer a cărui viață personală nu a fost niciodată bine cunoscută publicului. Dar cariera sa a fost mereu sub ochii specialiștilor și jurnaliștilor.

5 decembrie 2011 a fost un duel între el și apoi încă nu prea faimosul Serghei Kovalev.romantism simakov boxer fotografie

Contestantul de la începutul luptei a luat inițiativa în mâinile sale și a bătut literalmente campionul. Ca urmare, în a șaptea rundă de roman a scăzut la panza, iar arbitrul a oprit lupta. Simakov sa ridicat aproape imediat, dar a căzut din nou și a pierdut conștiința. Medicii l-au scos din ring pe o targă și dus la spital, unde a murit în cele din urmă, la 8 decembrie a unei hemoragii cerebrale, fără să-și recapete cunoștința. Purtătorii nativi nu au avut timp să-și ia rămas bun de la el. Prietenii plătit mănuși de box atlet din piatră, care au fost instalate pe mormântul său în cimitirul.

Ca semn de respect și de memorie, Kovalyov, după ce la învins pe Chilamba, și-a enumerat o parte din redevențele sale părinților lui Roman.

Boxer John Ruiz: Lupte americane de greațăBoxer John Ruiz: Lupte americane de greață
Cine are cea mai puternică lovitură în lume?Cine are cea mai puternică lovitură în lume?
Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?
Roman Eremenko - cariera fotbalistului finlandez de origine rusăRoman Eremenko - cariera fotbalistului finlandez de origine rusă