Larisa Lazutina: realizări sportive și biografie

Lazutina Larissa Evgenievna este un mare schior. Este unul dintre cei mai titulari sportivi din istoria Federației Ruse.

Copilăria și tineretul

Legenda viitoare sa născut în vara lui 1965 în Kondopoga. Era un copil obișnuit și nu se deosebea de restul. La vârsta de șapte ani, fata a mers la clasa întâi. Fiind o fetiță, ea a iubit jocurile active și nu a stat niciodată pe loc. La vârsta de doisprezece ani începe să studieze în secțiunea de schi. Inițial, a fost un hobby normal al unui copil, dar a devenit mai târziu în ceva mai mult. După ce școala decide să intre într-o instituție de învățământ superior. Pentru a alege mult timp nu a fost necesar. Larisa Lazutina urmează să studieze la Institutul de Educație Fizică. În același timp, este angajată în schi și intenționează să-și asocieze viața cu acest lucru. Este demn de remarcat faptul că atletul are două studii superioare. De asemenea, a studiat la Institutul Pedagogic.

În anii studenților începe să se desfășoare la diverse concursuri de schi. În 1985, el a fost cel mai bun junior în releu trei la cinci. Un an mai târziu a devenit maestru al sportului al Uniunii Sovietice.

larisa lazutina

Cariera profesionala

La douăzeci și doi, ea a devenit campion mondial la distanța de 4 până la 5 km, și a câștigat o medalie de bronz pentru locul al treilea în cursa pentru douăzeci de kilometri. Au avut loc concursuri în Germania. Deja în 1989, LOA Larisa primește un apel în echipa națională. De ceva timp participă la turnee mici, dar nu reușește să obțină un succes serios.

Uniunea Sovietică se destramă și acum schiorul reprezintă Federația Rusă. În 1993, sa dus la campionatul mondial în Suedia și a câștigat două medalii de aur și un argint. Doi ani mai târziu, concursul a avut loc în Statele Unite ale Americii, iar acolo femeia rusă a jucat cu un succes extraordinar. A câștigat patru aururi în diferite discipline. În 1997, participă din nou la turneul mondial și de data aceasta este mulțumit de o medalie - pentru releu de la 4 la 5 kilometri. În ciuda câștigului de aur, ea a spus că intenționează să funcționeze mai bine. În 1999, a fost parțial reabilitat și devine cel mai bun la două distanțe. 2001 a dat atletului ultimul premiu de aur in cariera sa. Campionatul a avut loc în Finlanda, iar Larisa Lazutina a reușit să câștige bronzul.

Merită menționat faptul că, în plus față de performanțele de la campionatele mondiale, femeia a devenit de multe ori câștigătoare a campionatului rus.

lazutina larisa evgen`evna

Spectacole la Jocurile Olimpice

Schiorul a participat la patru competiții internaționale. Pentru prima dată sa întâmplat în 1992 în Albertville. Larissa Lazutina a reușit să aducă acasă aur. În 1994, sa dus la Lillehammer și a câștigat din nou o medalie de cel mai înalt standard. Patru ani mai târziu, turneul a avut loc la Nagano, iar aici a arătat de ce este una dintre cei mai buni schiori ai secolului al XX-lea. Fata a adus activul imediat în primele trei locuri, o secundă și o treime. Atunci întreaga lume a aflat că sportivii ruși ar putea cere cele mai mari premii.

O experiență tristă a fost la Jocurile Olimpice din 2002. Ea a fost descalificată pentru folosirea drogurilor. Ca urmare, a pierdut două medalii de argint și un aur. În 2003, acest caz a fost discutat la un nivel înalt și sa decis că toate rezultatele înregistrate după 2001 ar trebui anulate. Oficialii au simțit că chiar și atunci Larissa Lazutina a început să folosească droguri ilegale.

lazuta larisa

Viața în afara sportului

După terminarea carierei sportive, campionul olimpic de șapte ori conduce un stil de viață destul de activ. Ea era deputat în Duma regională a două convocări. Este un politician activ și promovează sportul și un stil de viață sănătos în orice mod posibil.

Fosta sportivă are o familie. Numele soțului meu este Ghenadi Nikolayevich, iar copiii mei sunt Daniil și Alisa. În ciuda faptului că o femeie petrece mult timp la locul de muncă, încearcă să ofere fiecărui minut liber familiei sale.

Larissa Larissa Park

Premii și altele

Larissa este un campion mondial de paisprezece ani, câștigător al unui număr imens de premii de stat. Dintre toate principalele se consideră titlul de Eroul Rusiei, pe care la primit pentru o performanță incredibilă la Jocurile Olimpice din 1998. În plus, există mai multe ordine de onoare și insigne.

Pentru a imortaliza sportivul din istorie, în Odintsovo, a fost deschis un obiect cum ar fi "Traseul lui Larisa Lazutina". Bineînțeles, fosta schior nu și-a putut opri lacrimile când a aflat despre asta. Ea a menționat în mod repetat că aceasta este cea mai importantă realizare a acesteia. În diverse interviuri, femeia își amintește cu mândrie acest eveniment și îi mulțumește tuturor celor care au contribuit în acest fel sau altul.

Trebuie remarcat faptul că în 2015 a fost deschisă și "Parcul Larissa Lazutina". Începând cu același an, pista a devenit parte a parcului.

Lazutina este un mare campion, care a dat fanilor ruși multe emoții pozitive. Este demn să aibă un monument ridicat în timpul vieții sale.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Viața privată și biografia Larisa VerbitskayaViața privată și biografia Larisa Verbitskaya
Biografie din Valea Larissa - cântăreață de jazz de succes din RusiaBiografie din Valea Larissa - cântăreață de jazz de succes din Rusia
Interesant despre idoli: câți ani de Larisa GuzeevaInteresant despre idoli: câți ani de Larisa Guzeeva
Biografia lui Larissa Rubalskaya. Istoria creativității eiBiografia lui Larissa Rubalskaya. Istoria creativității ei
Ce este el, campionul olimpic cel mai numit?Ce este el, campionul olimpic cel mai numit?
Care este Academia de Economie Națională sub guvernul Federației RuseCare este Academia de Economie Națională sub guvernul Federației Ruse
Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!
Larisa Totunova: biografie și carierăLarisa Totunova: biografie și carieră
Actrița Larisa Belobrova: biografie și viața personală, fotografieActrița Larisa Belobrova: biografie și viața personală, fotografie
Larisa Ilchenko: biografie și carierăLarisa Ilchenko: biografie și carieră
» » Larisa Lazutina: realizări sportive și biografie