Toată lumea știe că cel mai popular sport de pe planetă este fotbalul. El colectează milioane de fani pe stadioane și ecrane de televiziune și face empatie pentru echipele preferate. O atenție deosebită este acordată fotbalului în timpul turneelor ​​majore. Cupa Mondială (numită adesea Cupa Mondială a FIFA sau mundialem) este cea mai grandioasă competiție internațională din acest sport. Pentru dreptul de a obține trofeul râvnit, țările de pe toate continentele planetei se luptă.

La turneu participă 32 de state, care sunt selectate în termen de trei ani. Mundialul este ținut la fiecare patru ani. Echipa națională de fotbal a Germaniei este actualul campion. Campionatul precedent a avut loc în Brazilia. Următoarea va avea loc în 2018 în Rusia.

Deci, după analizarea principalelor caracteristici ale Cupei Mondiale, vom merge direct la subiectul principal al articolului, și anume, vom lua în considerare cine și când a câștigat acest trofeu serios.

Uruguay

Aproape toți campionii mondiali din fotbal au devenit câștigători de mai multe ori. În 1930, a avut loc primul din istoria mundialului. În acel moment, cea mai puternică țară de fotbal a fost Uruguay și a fost considerată un favorit clar. Echipa a ocupat primul loc în grup, învingând România și Peru. În finală sa întâlnit cu Argentina. Toți campionii mondiali de fotbal visează să organizeze evenimente similare în țările lor și luptă pentru premii cu un zel și mai mare. Campionatul de acasă pentru echipa a avut succes. Cu un scor de 4: 2, Uruguay a bătut adversarul și a obținut trofeul.

toți campionii mondiali

Toți campionii mondiali de fotbal visează să-și apere titlul pe fiecare mundiale, dar uruguayenii nu au putut face acest lucru. Următoarea Cupă Mondială, pe care au reușit să o câștige, a avut loc în 1950 în Brazilia. În etapa finală a turneului (apropo, o dată în istorie), patru echipe au concurat: Uruguay, Brazilia, Suedia și Spania. Brazilia, care a fost favorita, a pierdut in Uruguay si le-a dat primul loc.

Italia

Toți campionii mondiali din fotbal pot invidia numărul titlurilor echipei naționale italiene. Ea a reușit să câștige mundial de patru ori. Locul turneului în 1934 a fost ales de Italia. După ce a învins SUA, Spania, Austria și Cehoslovacia, țara gazdă a reușit să câștige primul său trofeu.

Echipa națională germană din

Italia este campioana mondială în fotbal în 1938. Mundialul a fost ținut în Franța. Cel mai interesant meci a fost un duel între gazde și italieni în sferturile de finală, unde acesta a câștigat cu un scor de 3: 1. În finală, Italia a învins Ungaria și a luat al doilea titlu mondial consecutiv.

Următoarea victorie în echipa de turnee a trebuit să aștepte patruzeci și doi de ani. În 1982, locul de desfășurare a fost Spania, care a pregătit pentru a organiza șaptesprezece stadioane, care era la acel moment un record. Cu toate acestea, casa complet nu a fost de a merge la meciul final, dar la meciul de deschidere, în care Argentina și Belgia au participat. Italia a reușit să ajungă la finale, unde a fost mai puternică decât Germania.

În 2006, echipa a reușit să devină un campion mondial de patru ori. Mundialul a avut loc în Germania, care face față acestei sarcini dificile cu distincție. În finală, Franța a pierdut în fața Italiei cu privire la sancțiuni, pierzând astfel titlul.

Germania (Germania)

Germania, ca și Italia, a reușit să câștige trofeul de patru ori. Echipa a prezentat întotdeauna fotbal bun, dar cu adevărat de succes a fost mundial din 1954, desfășurat în Elveția. Cea mai mare atenție a spectatorilor a fost atrasă de meciul final al turneului, în care germanii au învins maghiarii cu un scor de 3: 2.

Spania campion mondial în fotbal

Cea de-a doua Cupa Germană aștepta douăzeci de ani. În 1974, onoarea de a găzdui fotbalul din Cupa Mondială a căzut în Germania de Vest. În meciul final, germanii au învins olandezul 2: 1.

Următoarele trei campionate din Germania s-au desfășurat bine, luând de două ori locul al doilea. În 1990, Italia a luat campionatul (a doua oară). Cei mai mulți spectatori au venit la meciul de sferturi, unde germanii au reușit să învingă din nou pe olandezii. În finală, Germania a reușit să bată Argentina cu un scor minim.

Ultima Cupa Mondială, care a avut loc în Brazilia în 2014, echipa națională de fotbal a Germaniei a reușit să câștige pentru a patra oară. Acest mundial a devenit unul dintre cele mai spectaculoase din istorie. Țara gazdă nu a reușit să ajungă la finală. A fost oprit de Germania, învins cu un scor de 7: 1. Ultimul duel a avut loc împotriva Argentinei. Într-o luptă amară, cu un singur gol, germanii au reușit să-și ia locul al patrulea trofeu de campioni mondiali.

Brazilia

Brazilia - campioană mondială în fotbal, care a reușit să câștige acest titlu mai mult decât toate celelalte țări, și anume de cinci ori. Cupa Mondială din 1958, desfășurată în Suedia, a adus echipa națională primul trofeu. Cel mai popular meci a fost meciul Brazilia-URSS, în care primul a reușit să câștige. În finală, brazilienii au învins suedezii cu un scor de 5: 2.

italy campion mondial

Al doilea titlu a trebuit să aștepte o vreme. Deja următoarea Cupă Mondială, desfășurată în Chile, a adus Braziliei un nou trofeu. Echipa națională a reușit să ajungă la finală și să o câștige din Cehoslovacia, învingând simultan hostessul mundialya.

Al treilea trofeu Brazilia a câștigat în 1970, la Cupa Mondială din Mexic. În finală, a reușit să bată Italia cu un scor de 4: 1 și să obțină zeita de aur pentru depozitarea perpetuă.

A reaproviziona trezoreria trofeelor ​​echipei naționale a fost posibilă numai după 24 de ani. Această Cupă Mondială a avut loc în SUA, unde a fost necesară popularizarea fotbalului. Echipa din finală sa întâlnit din nou cu Italia și a câștigat la pedeapsa cu pedeapsa.

Cel de-al cincilea titlu de campion Brazilia a fost emis în 2002 la mundiale în Japonia și Coreea de Sud. În finală, brazilienii s-au confruntat cu germanii, dar au pierdut cu un scor de 0: 2.

Argentina

Cea mai puternică echipă din America de Sud a reușit să câștige primul său titlu mondial în 1978. Argentina a devenit țara gazdă a acestei mundialii. Pentru un eveniment mare, au fost construite chiar și câteva arene noi, iar echipa a învins în cele din urmă Olanda și a câștigat trofeul râvnit.

brazilian campion mondial în fotbal

Al doilea titlu a trebuit să aștepte o vreme. Titlul celei mai puternice echipe de pe planeta Argentina a fost deja în 1986, la Cupa Mondială din Mexic. În finala Argentina a reușit să bată FRG.

Anglia

Strămoșul fotbalului numai o dată în istorie a reușit să câștige Cupa Mondială. În 1966, Anglia a luat mundialul și a învins FRG în finală. În viitor, echipa nu a reușit să obțină astfel de rezultate.

Franța

În 1998, Cupa Mondială actualizată a fost găzduită de Franța. Din acel moment, 32 de echipe au luat parte la turneu. Mergând la finală, echipa a bătut Brazilia, după ce a câștigat primul său trofeu.

Spania

Mulți oameni cunosc această echipă. În ciuda jocului său teribil, Spania este campioana mondială în fotbal, care a reușit să obțină acest trofeu odată. Sa întâmplat în Africa de Sud, unde în finală spaniolii au învins olandezii cu un scor minim.

O scurtă istorie a Cupei câștigătorilor de CupăO scurtă istorie a Cupei câștigătorilor de Cupă
Cupa Cataloniei în fotbal - unul dintre campionatele favorite din SpaniaCupa Cataloniei în fotbal - unul dintre campionatele favorite din Spania
Totul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de FotbalTotul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de Fotbal
Fotbal Mundial. Ce este acest lucru și ce înseamnă acest cuvânt?Fotbal Mundial. Ce este acest lucru și ce înseamnă acest cuvânt?
Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?
Cele mai mari conturi din fotbal. Conturi de ansambluCele mai mari conturi din fotbal. Conturi de ansamblu
De ce sunt atât de imprevizibile Cupa Rusiei în fotbal?De ce sunt atât de imprevizibile Cupa Rusiei în fotbal?