Konstantin Eremenko și "Cupa Legendelor"

Maestru onorabil al Sportului, cel mai bun jucator din mini-fotbalul secolului al XX-lea - in fata echipei nationale rusesti si Moscova "Dina" Konstantin Eremenko. El deține un indicator fenomenal. Eremenko a lovit poarta oponenților de 1132 de ori. Unul dintre cele mai prestigioase turnee mini-fotbal veteran este numele său - "Cupa Legendelor" de Konstantin Eremenko.

La începutul călătoriei

Konstantin EremenkoKonstantin Eremenko sa născut în Ucraina, în Dnepropetrovsk, în 1970. Am absolvit școala cu o medalie de argint. Și-a început cariera sportivă în fotbal. Pentru local "Dnepr" la 18 ani a petrecut un meci în campionatul URSS, dar nu a marcat rezultate eficiente. Am încercat, de asemenea, mâna la Selenga din Ulan-Ude, Pavlodar Tractor și chiar echipa Kirgaiz Alga. În total, pentru două sezoane în aceste cluburi a avut loc 28 de meciuri, marcând 4 goluri. În 1991 sa întors în Ucraina și a încercat mâna la mini-fotbal, la acel moment în URSS nu era încă foarte popular. Prima echipă a fost Dnepropetrovsk "Mechanizer".

Prima experiență

Eremenko Konstantin fotbalistÎmpreună cu "mecanizatorul" participă la primul campionat de mini-fotbal al URSS. Partea finală are loc la Chișinău, ucrainenii termină sezonul pe locul 8. În august, Constantin se duce la Moscova nou formată "Dina". În acest club a decis să colecteze cei mai buni jucători ai țării. Dar, ironic, mecanizatorul trebuia să treacă din nou în viitorul foarte apropiat.

În frac14-finale ale Cupei URSS, Dnepropetrovsk sa întâlnit doar cu "Dina". Jocul sa încheiat cu o remiză, astfel încât soarta a decis soarta. Pe partea moscovită, o bucată de hârtie a fost desenată de Konstantin Eremenko. Fotbalistul a tras "minus" iar următoarea rundă a mers la "Mechanizer", câștigând în cele din urmă trofeul.

Cariera în "Dean"

Konstantin Eremenko CupaMoscova "Dina" a început să se miște rapid în clasament. În primul sezon, chiar și în campionatul CSI, ea a câștigat în 4 din cele 5 meciuri preliminare. Și în etapa finală a câștigat 8 meciuri din 10. Eremenko a devenit cel mai bun marcator. Anul viitor a fost ceva mai dificil. În etapele preliminare și finale, "Dina" a suferit o înfrângere, iar Constantin - din nou principalul lunetist cu 74 goluri.

Pentru 9 sezoane din 1992 până în 2000, Konstantin Eremenko, împreună cu "Dina" a devenit campion al Rusiei. În total, după ce au petrecut 235 de meciuri în campionatul național, au reușit 519 de ori să dezamăgească portarul rivalilor. Cel mai mare șoc a fost sezonul 1993-94. În 33 de meciuri, Konstantin Eremenko a înscris 91 goluri.

Primele medalii din echipa națională

La primul turneu major cu echipa Eremenko a participat la Campionatele Mondiale din 1992 din Hong Kong. Primul meci a eșuat - înfrângerea de 3: 8 din echipa SUA. Apoi, o victorie increzatoare asupra Chinei 10: 1. În ultimul meci cu liderul grupului Spania, am fost mulțumiți doar de victorie. Cu toate acestea, una dintre cele mai puternice echipe nu a fost bătută la acel moment, deși rușii erau aproape de ea. Meciul sa încheiat la egalitate 7: 7.

La următoarea Cupă Mondială echipa a ajuns deja o echipă experimentată și unită. Adevărat, în turneul de grup totul nu a fost ușor din nou. Primul se descarcă cu olandezii și argentinii - 2: 2. În ultimul meci din nou, China. De data aceasta, a fost câștigată o victorie importantă - 11: 1.

Rusia a intrat în a doua rundă de grup, începând cu o înfrângere de la același spaniol 0: 2. Cu toate acestea, după ce a demonstrat un joc luminos și atacat, a câștigat 3: 0 italieni și 6: 2 belgieni. Echipa pentru prima dată în istorie a ajuns în semifinale.

Concurenții au primit titularii activi ai cupei - brazilienii. Rușii au pierdut 2 goluri fără răspuns pentru o pauză. A doua jumătate sa dovedit mai eficientă. Primul proiectat Marcio. Atunci, în cele din urmă, ne-am recuperat. Eremenco și Bely, timp de un minut, au redus scorul la 2: 4. Echipa sa grăbit să recupereze, dar brazilienii mai experimentați au prins contraatacul. Rezultatul este 2: 6.

În meciul pentru locul al treilea, rușii au bătut pe ucraineni 3: 2. Eremenko la Campionatul Mondial a devenit din nou cel mai bun lunetist cu 8 goluri.

"Aur" în Granada

Cupa legendelor Konstantin EremenkoPrincipalul succes al echipei naționale rusești în anii `90 a fost Campionatul European de la Granada. Căpitanul era în mod tradițional Eremenko Constantin. Fotbalistul a adus în Spania o echipă puternică și unită.

În grup, rușii au avut inițial o problemă. Pentru a învinge italienii în primul meci a eșuat - 3: 3. Dar apoi Belgia 5: 1 a fost învinsă și Portugalia 3: 1 a învins.

În semifinale echipa a venit de pe primul loc, lovind olandezii. Deja în al doilea minut, contul a fost deschis de Dmitri Gorin, iar în curând Eremenko a dublat avantajul. La începutul celei de-a doua reprize, Markin, Alekberov și Verizhnikov au trecut pe tabloul de bord 6: 2. Din înfrângerea zdrobitoare a olandezilor a salvat doar Langeheyzen, care a făcut poker. Cu toate acestea, în echipa noastră a fost un jucător care a marcat 4 goluri. Ei au devenit Eremenko. Rezultatul semifinalelor este 9: 6.

În final, rușii s-au întâlnit cu gazdele turneului, iar spaniolul a câștigat 0: 1 pentru o pauză. În a doua repriză, ciocanele Arkady Bely, apoi Alekberov și Eremenko diferă și 3: 1 în favoarea noastră cu 5 minute înainte de fluierul final. Dar pentru a menține scorul victorios nu a fost posibil, gazdele au recuperat. Soarta trofeului a fost decisă într-o lovitură de departajare. Spaniolii au ratat de două ori, rușii nu au făcut greșeli, Constantin Eremenko a dat o lovitură decisivă. Ca rezultat al turneului, el a fost și cel mai bun marcator cu 11 goluri.

Finalizarea carierei

Cupa legendelor numită după Konstantin EremenkoKonstantin a părăsit sportul destul de devreme - în 2001 - din cauza bolilor cardiace congenitale. Foarte curând, în onoarea jucătorului de fotbal, a fost înființată ceașca lui Konstantin Eremenko, iar el însuși a devenit funcția sportivă - primul președinte al Ligii Superioare, iar din 2002 - președintele mini-fotbalului "Dynamo".

Adevărat, munca în folosul sportului nu a durat mult. Problemele de sănătate sunt încă afectate. 18 martie 2010 Eremenko a murit din cauza insuficienței cardiace. În cinstea sa a fost organizată "Cupa Legendelor", numită după Constantin Eremenko.

Andrei Karyaka: carieră în Ucraina, Rusia, PortugaliaAndrei Karyaka: carieră în Ucraina, Rusia, Portugalia
Igor Kolyvanov: cariera jucătorului și antrenoruluiIgor Kolyvanov: cariera jucătorului și antrenorului
Fotbalistul Igor KorneevFotbalistul Igor Korneev
Atacantul ceh David LafatAtacantul ceh David Lafat
Sportivul elvețian Rodriguez RicardoSportivul elvețian Rodriguez Ricardo
Câte goluri a marcat Pele în timpul carierei sale?Câte goluri a marcat Pele în timpul carierei sale?